porno

ETAB 5 Tuş Işıklarını (Ledleri) Temelli Kapatmak (Bütün Romlar)

Leblebi

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar;
Hepimizin baş belası bu ledleri kapatmanın yazılımsal olarak yapılan ve tutarlı çalışan bir yolunu buldum.

Bildiğiniz gibi RootDim tarzı uygulamalarla her seferinde girip seçip uğraşınca ledleri kapatabiliyorsunuz fakat her ekran açılıp kapandığında bu veremli ledler geri geliyor.
Ben bunlarla kafayı bozdum ve kerneli iyice kurcaladıktan sonra ledlerin açılmasını veya kapanmasını kontrol eden kısmı buldum. RootDim de aynı şekilde kapatıyor ledleri fakat biz bugün bu olayı otomasyon haline getirip keyfimize bakacağız.

Öncelikle benim bu dalga dümeni yaptığım rom
Burada paylaşılmış olan Romdur ama büyük ihtimalle CM13 tabanlı romların hepsinde iş görür. Denemek bedava.

Öncelikle tabletimizde uygulamalar için root erişimini aktif hale getirmemiz gerekiyor. Yapacağımız işlem sistem ayarlarını değiştireceği için bu yetkilere ihtiyacımız var.

Geliştirici seçenekleri -> Root Erişimi -> Uygulamalar ve ADB olarak seçelim ve burayı salalım.

Yapacağımız işlem aslında basit bir komut girmek. RootDim in yaptığı şey de aslında bu fakat bizim olayımız bunu her ekran açıldığında tekrar tekrar girmemek. Bu sebeple bu işi otomatik olarak yapacak bir uygulama indireceğiz.

İndireceğimiz uygulamanın adı AutomateIt. Bu uygulama tabiki sadece bu iş için değil başka işler için de kullanılabilir. İçinde az bir gezinirseniz işinize yarar birkaç bir şey daha bulabilirsiniz.
Biz bu uygulamaya komut çalıştırtmak istediğimiz için uygulamanın komut çalıştırması için gereken eklentisini de indiriyoruz.
Link


Süreç boyunca sizden root izinleri istenecek. Seçimi hatırla diyip izin vermeniz gerekiyor aklınızda bulunsun.

1,) Bu safhadan sonra Automatelt'i açıp sağ alttaki + (artı) ya tıklıyoruz.

2,) Açılan yerde istediğimiz olayı tetikleyecek aksiyonu seçmemizi istiyor. Bizim için bu ekranın açılması olayı olacak. Bunun için "Screen On Trigger" seçeneğini seçiyoruz.

3,) Açılan yeni yerde ise bize ekranı açınca ne yapması gerektiğini soruyor. Biz komut girdireceğimiz için en alttaki "Shell Command Action" seçeneğini seçiyoruz.

4,) Açılan yerde bize çalıştırmasını istediğimiz komutun ne olduğunu soruyor. Burada önemli nokta "Run as root" un altındaki kutucuğu aktif etmek. Sonrasında aşağıdaki komutu gireceğimiz boşluğa;
Kod:
echo "nand-disk" > sys/devices/platform/leds-mt65xx/leds/touchkey-backlight/trigger
Komutunu girip sağ üstteki kaydetme simgesine tıklıyoruz.

Aslında burada trigger dosyasının içinde ledleri neyin aktif edeceğini seçmişler romda ve sürekli açık olan bir şey seçtikleri için de ledler otomatik olarak sürekli açık kalıyor. Bu tetikleme "trigger" olayı aynı modem ışıklarınızın veya bilgisayardaki harddisk ışığının siz işlem yaptıkça yanıp sönmesi gibi bir işlem sonucunda tetiklenen olaylardır. Biz bu kodda ledlerin tetiklenmesi olayını "nand-disk" gibi hiçbir zaman aktif olmayacak yani sürekli kapalı kabul edilen bir olaya bağladığımız için ledlerimiz de sürekli kapalı kalacak.
Biraz teknik bir açıklama oldu ama kendini geliştirmek isteyen arkadaşların önünü açmak gerekiyor.

İşimiz bitti.

Bunun dışında bildirim panelinde uygulamanın çalıştığına dair vs şeyler çıkıyor. Bunların hepsini uygulama ayarlarını kurcalayarak kapatabiliyorsunuz onlara girmeyeceğim.

Güle güle kullanın.

Ayrıca bu tarz şeyleri kopyala yapıştır yapmaktan gına geldiyse ve bu konulara ilginiz varsa Android, kodlamaya başlamaya çok müsait bir platform. Tabi hemen heveslenip "Oyun yapcam ben" diye işe girişirseniz hiçbir şey yapamazsınız.

Size tek tavsiyem kodlama öğrenmek istiyorsanız bırakın onu bunu hangi dil hangi program falan filan ve İngilizcenizi geliştirin. Türkçe kaynaklar İngilizce kaynaklara göre çok çok kısıtlı ve maalesef ülkemiz teknoloji konusunda kendi yağında kavrulacak kıvamda hiç değil.
İnanın internetteki teknolojinin her alanında kolayca bulabileceğiniz İngilizce kaynak sayısını aklınız hayaliniz almaz. O yüzden hem kendinizi kültür seviyesi ve dünya görüşü açısından geliştirmek için hem de bu tarz heveslerinizin google translate tarafından elinizden alınmaması için İngilizce öğrenmeniz size nacizane tavsiyemdir.
 
Son düzenleme:

Alperen 1234

Kayıtlı Üye
Uygulamalarla uğraşmak istemediğinden bu sefer kapağı açıp ledleri bozdum sadece home tuşunun ışığını bıraktım :troll1:
 
Üst