Android sistemindeki klasörlerin anlamları?

'Android Sorun & Yardım Bölümü' forumunda genso tarafından 8 Aralık 2015 tarihinde açılan konu

1. genso

genso Aktif Üye
    Aktif Üye

Android'deki /system dizininde bulunan (rom) klasörlerin anlamlarını tam olarak hala bilmiyorum bunları açıklayabilir misiniz?
    App,bin,data,fonts,framework,media,priv-app gibi basit şeyleri değilde etc,lib,mobile_toolkit,res,tts,usr,vendor,xbin gibi fazla bilinmeyen ve tahmin edilemeyen klasörlerin görevlerini açıklarsanız yararlı olur. (Hep başta dediklerimi açıklıyolarda  :emoji_grinning:)

2. Rygebin

Rygebin Guest

App: Normal uygulamalar

Priv app: Silinemeyen uygulamalar

Framework: Görünüm ve sidebar navbar değişiklikleri

Fonts: Görünüm

Bin: Ara bağlantıyı sağlayan dosyalar.

Usr vendor tts falan port romlarda alınan romun çalışmasını sağlayan dosyalar. Libleri kontrol ederler. Liblerde romu çalıştırır app vendor ttsi tetikler.

3. genso

genso Aktif Üye
    Aktif Üye

Hocam, bir daha okur musunuz?

Edit: Editlemişsiniz pardon :emoji_slight_smile:

Yani normalde usr,vendor,tts yok mu? Stock romda var oysaki port değil.

4. CelalBey

CelalBey Kayıtlı Üye
    Kayıtlı Üye

priv app nasil silinemeyen uygulamalar ya silebilioruz

5. SuperDroid

Kaan hata yapmis ama size dogrusunu aciklayayim:

Priv-app: Silinmesi halinde sistemde sorunlar cikarabilecek uygulamalar burada yer alir. Yani burada sistemin ana bilesenleri var diyebiliriz. Ornegin: SystemUI, Kişiler, ...

6. Rygebin

Rygebin Guest

Onu demek istemiştim :emoji_slight_smile:.

7. genso

genso Aktif Üye
    Aktif Üye

Daha detaylı anlatabilir misiniz; işlevi nedir, gerekli midir, romlar arasında ki farkları nelerdir vb. şeklinde.

8. SuperDroid

Sistemde gereksiz klasor yoktur.
    Dedigimiz gibi:

app ve priv-app ta sisteme ait uygulamalar bulunur.
    Bin: ara baglanti saglamak icin
    Lib: sistemdeki tum uygulamalarin yararlandigi kutuphane dosyalaridir. Bunlardan bazilarini silerseniz bisi olmaz ancak onemli olanlari silerseniz sistem acilmaz.
    Framework: tum sistem uygulamalarinin yararlandigi kaynak kodlar ve pngler buradaki jarlarda ve apklarda yer alir.
    Fonts: sistemin ve diger uygulamalarin kullandigi yazi tipleri burada yer alir.
    Usr, vendor vs klasorler de libleri kontrol etmektedir.
    Tts klasoru sesli okuma vb islemler icin gereken dil dosyalarini barindirir.
    Bunlarin her biri sistemin calismasini saglayan parcalardir. Birini bile silseniz sistemi acilmaz hale getirebilirsiniz.

Romlarda app, priv-app, framework, bin ve lib klasorlerinde degisiklikler yapilmasi sonucu farkli romlar yapilabilmektedir.

9. genso

genso Aktif Üye
    Aktif Üye

Peki
    Addon.,data,etc,mobile_toolkit,xbin,res?
    Bunların işlevleri nelerdir, hangileri gereklidir, her romda yoklar?

Hangi libler silinebilir mesela bazı romlarda bayağı fazlayken; stock romlarda daha az oluyor.

10. SuperDroid

Silinebilir olanlara örnek olarak libchromexxxxx.xxx.so (x'lerin yerinde rakamlar var)

Addon.d gapps paketi roma gömüldüğünde gapps paketinin tüm özelliklerinin çalışması için içinde iki tane script dosyası bulunur.

Data'yı tam bilmiyorum.

Etc klasöründe uygulamaların kullanabildiği izin xmlleri, font şeması, hosts dosyası gibi önemli şeyler bulunur.

mobile_toolkit te içinde PDF bulunan bir ISO dosyası bulunur. Bu PDF de USB girişi şeması bulunur.

Xbin de busybox, root binaryleri vs onemli şeyler bulunur.

Res klasörü factory modda gerekli olan test resimlerini ve seslerini içerir.

Mobile_toolkit klasörü silinebilir ancak azıcık bir alan kapladığı için ne gerek var :emoji_grinning:

11. genso

genso Aktif Üye
    Aktif Üye

Xbin extra sistem dosyaları olmuyor mu silindiğinde bir sorun çıkarmıyo genelde

12. caneray

caneray Guest

Arkadaşların verdikleri bilgiler doğrudur, system üzerinde düzenlenlemeri belirttikleri şekilde yapabilirsiniz. Yanlış yapılan her işlem ayrı bir sorun oluşturacağı için eğer teknik bilginiz yok ise rom portlama/edilteme işlemini denemenizi önermiyorum :emoji_grinning:

13. genso

genso Aktif Üye
    Aktif Üye

Az çok var discoveryye cm11 portlamıştım ama aynı yöntemle E-Tab 5'e portlanmıyor

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş