[ANLATIM] Tema Editleme (Gnz-Mtz-Hwt)

#1
Selam. Sizlere Miui-Emui-Amigo Os ve Gmd Stock rom temaları editlemeyi anlatacağım.
Miui temaları mtz uzantılıdır. Emui temaları Hwt, Amigo os gnz ve  yine Gmd stock temaları gnz uzantılıdır.

Gerekli Programlar: 1) 7zip  2) Notepad++ 3) PhotoScape  (winrar gibi başka programlarlada oluyor ama ben kullandığım yöntemi anlatayım.)

Gnz Temalar: Herhangi bir gnz uzantılı temayı masa üstüne atalım. Temanın üzerine gelip sağ tık yapıp 7zipten temadı klaörüne  çıkart diyelim.1)Oluşturulan klasöre (Örnek resimde Amigo) girin. Birçok klasör görünecektir. Onlar ayrı ayrı ikon klasörleridir. Her birini teker teker giriş yapıp ikonları değiştirebilirsin. Yalnız ikonları değiştirirken ikon isimlerinin aynı olmasına dikkat edin. İkon boyutlarını da unutmayın, kullandığınız tüm ikonların boyutları aynı olsun.İkonların boyutlarını PhotoScape programı ile değiştirebilirsiniz. 
2)Other/ Home klasöründen duvarkağıdını Other/preview klasöründende tema görsellerini değiştirebilirsiniz.
3)En altta languega.properties dosyasının üzerine gelip sağ tık yapıp Edit with Notepad deyin ve açılan bölümden en altta tema adını değiştirin.
4)Değişiklikleriniz bittiyse temayı toplamak için (Örnek resimdeki Amigo.gnz) gnz uzantılı temanın üzerine sağ tık yapın, 7zipten en üstte arşivi aç deyin. Açılan kısımdan tüm dosyaları silin. Masa üstündeki değişikliklerini yaptığımız kalsörün içindeki tüm dosyaların açılan bölüme taşıyın evet deyin. Tema hazır telefonun Theme/Zip klasörüne atın ve temalardan uygulayın.

Mtz Uzantılı Miui Temaları: Mtz ve Hwt uzantılı temalarıda benzer şekilde yapıyoruz. Herhangi bir temayı masa üstüne atın. Üzerine gelip yukardaki görseldeki gibi 7zip ile temadı klasörüne çıkarın. Masaüstünde aynı isimde klasör oluşacaktır. Klasöre giriş yapın. 

1) Preview klasöründen tema görsellerini teğiştirin. Yalnız görsellerin isimleri ve uzantıları aynı olsun.
2) wallpaper klasöründen davarkağıtlarını değiştirin. Yine adı ve uzantıları aynı olacak.
3)Bu klasörlerin altında bir çok dosya olacaktır. Her birini yine 7zip ile klasöre çıkart deyip oluşan klasörden değişikliklerinizi yapın.

4) İcon klasöründen ikonları değiştirebilirsiniz. lockscreen ekran kilidi, com.android.systemui sytemui, clock saat ve benzeri. 
5) Örneğin icons dosyasının üzerine sağ tık yapın 7zip ile klasöre çıkart deyin. Yukarıda klasör oluşur. Oradan değişikliklerinizi yapın. Toplamak için icons dosyasının üzerine sağ tık yapın. 7zip ile arşivi aç deyin tümünü silin oluşturduğunuz icons klasöründeki dosyalarına açılan bölüme atın onaylayın. Sonra icons adındaki klasörü silin. Örnek:6) Diğer dosyalar içinde aynı şey geçerlidir. Tabi değişiklik yapmak istiyorsanız yoksa ellemenize gerek yok.
7) description.xml dosyasının üzerine sağ tık yapıp notepad ile açın. Açılan bölümden tema adı, özet ve tema yapımcısı adını değiştirin. Kaydet deyin ve çıkın. Bu bölümde başka kodları silmeyin sakın.
8) Tüm değişiklikler bittiyse temayı toplayabiliriz. Masa üztündeki mtz uzantılı tema dosyasının üzerine sağ tık sonra 7zip ile arşivi aç deyin açılan bölümden tümümü silin. Sonra Masa üstündeki tema klasörümüzün içindeki tüm dosyaları açılan bölüme taşıyın ve onaylayın. Tema hazırdır. Telefona atın. Temalar uygulamasından download kısmından en altta tema yükle deyin ve sonra uygulayın. 

Hwt Temaları (Emui Rom) Emui temalarındada uygulayacağımız yöntem aynı. Hiçbir farkı yok. En önemli nokta değişiklik yaptığımız dosyanın adının aynı olmasına dikkat etmeliyiz. Zaten tema klasörünü açtığınızda tek tek inceler neyin ne olduğunu anlarsınız. Kolay gelsin. 
 
#9
Cvp: RE: [ANLATIM] Tema Editleme (Gnz-Mtz-Hwt)

AloneMan' Alıntı:
Sizin LG G4 temanızı taban aldım fakat wallpaper değişmiyor. Other/home dan değiştirdim fakat olmadı yardımcı olur musunuz ?
Wallpaperın uzantısı sanırım png olmalıydı. Onunla alakalı olabilir, başka neden gelmiyor aklıma. Değiştirdiğiniz dosyaların isimlerine ve  uzantılarına dikkat edin. Aynı olmalı. Aşağıdaki gibi.

Edit: home_bg.png
 
#10
Cvp: RE: [ANLATIM] Tema Editleme (Gnz-Mtz-Hwt)

serkan75' Alıntı:
AloneMan' Alıntı:
Sizin LG G4 temanızı taban aldım fakat wallpaper değişmiyor. Other/home dan değiştirdim fakat olmadı yardımcı olur musunuz ?
Wallpaperın uzantısı sanırım png olmalıydı. Onunla alakalı olabilir, başka neden gelmiyor aklıma. Değiştirdiğiniz dosyaların uzantılarına dikkat edin. Aynı olmalı. Aşağıdaki gibi.

Edit: home_bg.png
Sağolun :)
 
#12
Konuyu hortlatacam ama temada olmayan iconlar icin ne yapacağız (Yeni icon ekleme örn:Amaze File Manager iconu yok)
Kendiniz yapacaksınız o zaman. Daha sonra uygulamanın paket adına google play storeden bakıp ikon adını yazacaksınız. İkonu yapmak için de benzer bir ikon bulup ve uygulamanın ikonunu bulup artık yeteneğinize göre yapacaksınız.
 
Üst