[Anlatım] Uygulama Nasıl Portlanır Basit Yöntem

bysalihidriscan

Samsung Yönetici
Yönetici
Selamlar
Evet arkadaşlar bu yazımızda uygulama nasıl portlanır (sadece system uygulamaları) onu incelicez bazı arkadaşlarımızın dediği gibi internette çok araştırma yaptık ama bulamadık gibi yazılar yazmışlar malesef geliştiriciler her konuyu açıklamıyorlar açıklasalar zaten geliştirmenin pek fazla bir mantığı kalmıyor bu yüzden ilk burada bu yöntemi okumaktasınız kendi romlarımda kullandığım yöntemi anlatıcam.

hazırsanız başlıyalım :emoji_slight_smile:
Konuyu samsung cihazlar üzerinden anlatıcam tam net kesin bir sonuç alamayabilirsiniz ancak çoğu uygulamada sonuç alabilirsiniz.

ilk olarak kullandığımız romun sdk sürümünü öğrenmeliyiz tabiki bunuda build.proptan öğrenebilirsiniz örneğin androıd 6.0.1 kullanıyoruz bu versiyonun sdk versiyonu=23 tür 7.0 versiyonun sdk versiyonu=24 androıd ne kadar yükselirse okadar çıkar ne kadar düşerse okadar da sdk sürümü iner örnek lollipop 5.1.1 sdk sürümü=22 iken 5.0.1 sdk sürümü=21 dir.

bu yüzden android 6.0.1 sdk 23 ten- androıd 6.0.1 versiyona portlama yapabilirsiniz kullanacağınız port uygulama ile kendi androıd versiyonunuz aynı olması lazım aynı lib tabana sahip olması lazım aynı permissiona uygun olması lazım aynı xml izinlerine sahip olması lazım bunuda şu şekilde açıklığa kavuşturalım.....

samsung lib tabanı genelde aynı oluyor sadece 64bit ve 32 bit olarak ayrılıyor unutmadan eğer cihazınız 64bitse 64bit bir cihazdan port yapın 32bit se 32bit bir cihazdan port yapılmalı eğer 64bit işlemciye sahipseniz örnek Note4 64bit işlemciye sahip ama yazılım 32bit buna hem 64bitten hemde 32bitten port yapabilirsiniz 32bit 64bit konusuna hiç girmicem bunuda biraz araştırmak size kalıyor..

şimdi lib tabanı dedik lib tabanı system/lib klasörüdür lib türkçe karşıtı library açılımı yani kütüphane demek androıd teriminde ise uygulama kerneli demek oluyor..

lib tabanları şu şekilde sıralayabiliriz..
touchwiz lib tabanlı rom
os lib tabanlı rom

touchwiz samsungun işletim systemidir bu yüzden samsung cihazlardan os tabanlı romlara port yapılmaz bu yüzden hiç hevese kapılmayın amaaa os tabanlı romlarada touchwiz uygulamaların portunu bazı replika cihazlar var taban os ama uygulamalar touchwiz gibi genelde bu tip romları mtk işlemcilere samsung yazılımı diye kakalıyorlar çin malı cihazlardan bahsediyorum bu tip cihazlardan mtk cihazlara port yapabilirsiniz denemekte fayda var ben bu şekilde bazı uygulamaları çalıştırdım touchwiz v.s bazı uygulamalar.

şimdi lib taban olayınada hakim olduysanız port nasıl yapılır bi bakalım....

öncelikle eğer cihazımıza stock olan bir romdan port yapmak istiyorsanız adımları takip edin..
system.img yi çıkarın
rom %90 odex olucak odex uygulamaları port yapamazsınız çalışmaz odex ile şu şekilde yapılmalı.
system.img yi çıkardıktan sonra uygulamaların (app ve priv-app) ve frameworkların hepsini deodex edin.
sonra her istediğiniz uygulamayı alamazsınız framework-res.apk ten bağımsız olan uygulamaları alabilirsiniz sadece tabi kendi stock romunuzda kullanmak istiyorsanız bazı örnekler verelim.


framework-res ten bağımsız çalışan bazı uygulamalar
telefon
touchwiz
kurulum sihirbazı
mesajlar
dosya yöneticisi
tarayıcı
klavye
hesap makinesi
müzik
takvim
v.s benzerleri


framework.res ve twframework-res ile birlikte çalışan bazı uygulamalar.
systemUı
ayarlar ve çoğu arayüz uygulamaları.Şimdi Port Nasıl Yapılır

öncelikle framework-res ten bağımsız olan bir uygulama alalım ve systemimize gömelim eğer libi varsa uygulamanın onuda alın bazı system uygulamalrın ek lib dosyaları vardır almak zorundasınız ve deneme yapın %90 çalışacaktır eğer her şeyi doğru yaptı iseniz.
bazı uygulamaların ek lib dosyası ve etc permission ve framework klasöründe ek jar dosyası vardır onuda almanız gerekli örnek vereyim..
Samsungtan örnek veriyorum çünkü başka bir cihaz geliştirmedim ama durum üç aşağı beş yukarı aynı başka cihazlardada deneme yaptım..
örnek uygulama..


Samsung Note 5 klavye
SamsungIMEv3_GRACE.apk>>uygulama
ime>> bin klasöründe olan taşımak için gerekli
Etc klasöründe>>omc.xml taşımak için gerekli xml izin dosyası
ime.jar alt framework dosyası taşımak için gerekli.
libswiftkeysdk-java.so buda lib dosyası taşımak için kesin gerekli.


bazı uygulamalar bu şekildedir ancak durum hepsinde değişir bazılarında hiç lib dosyası bulunmamakta bu tip bazı uygulamalar
Rehber
Telefon
Hesap Makinesi
Takvim
Müzik gibi uygulamalar..


Eğer uygulama çalışmaz ise log kaydı alarak niçin çalışmamış hangi lible uyumlu değil hangi smali yöntemi yanlış hepsini öğrenmeniz gerekli.


Bu yötem ile Note5&Note7&Note4 Karışık Rom yaptım yakında burada olucak.

Bu durum os romlar içinde geçerlidir unutmayın kolay gele :p
 
Son düzenleme:

bysalihidriscan

Samsung Yönetici
Yönetici
Sony markasindan bir widgeti telefonumda çaliştiriyorum telefon ilk açilişta widget durdu diyor widget ekranda kaliyor ama dokunma ve komutlara karşi duyarsiz sayende neden oyle davrandigini anladim teşekkürler Kardeşim eline saglik
Sony markasindan bir widgeti telefonumda çaliştiriyorum telefon ilk açilişta widget durdu diyor widget ekranda kaliyor ama dokunma ve komutlara karşi duyarsiz sayende neden oyle davrandigini anladim teşekkürler Kardeşim eline saglik
En azından gene çalıştırabilmişsin başarılar.
Çoğu system widgeti touchwizi desteklemiyor.
Örnek vereyim: Htc weather ve saat widgeti çok hoşuma gidiyor ama Touchwizde kullanamıyorum.
Xperia port launcherinde sorunusuz çalışıyor.
Bu ve benzeri widgetler touchwizi desteklemez dikkat etmek gerek.
 

bysalihidriscan

Samsung Yönetici
Yönetici
Nasıl ya? 6.0.1 J7 2015'e 7.1.1 Experience'lı yazılım portlamışlar onu nasıl yapıyorlar o zaman hocam bunun olayı nedir?
Komple rom portu ayrı bir mesele bu aynı os sürümden farklı cihazlara ait uygulama portlama daha derin anlatım olarak smali düzenlemeleri vs oluyor.
[doublepost=1545076852,1545076827][/doublepost]
Normal Os Olur Mu Yoksa TouchWizOs mu Olması Lazım?
Konunun sonunda bahsettim Her os ta aynı.
 

slexiaa01

Kayıtlı Üye
Komple rom portu ayrı bir mesele bu aynı os sürümden farklı cihazlara ait uygulama portlama daha derin anlatım olarak smali düzenlemeleri vs oluyor.
[doublepost=1545076852,1545076827][/doublepost]
Konunun sonunda bahsettim Her os ta aynı.
Anladım yani komple rom portuyla bu experience vs mümkün öyle değil mi? Ben sizin açtığınız konularda onu öğrenmeye çalışıyorum da o yüzden sordum.
 
Üst