Fatih Projesi'yle Dağıtılan Tabletleri Satılığa Çıkaranlar!

'Haberler' forumunda sergen5885 tarafından 31 Aralık 2015 tarihinde açılan konu

 1. sergen5885

  sergen5885 Aktif Üye
  Aktif Üye

  Ülkemizde aslen oldukça iyi bir proje olan "Fatih Projesi" kapsamında öğrencilere binlerce ücretsiz tablet dağıtılmış ve akıllı tahtalar ile beraber teknolojiyle iç içe bir eğitim sistemi hazırlanması amaçlanmıştı. Kimine göre başarılı kimine göre başarısız olan bu projenin tablet kısmında genel olarak öğrenciler tarafından beğenilmediğini söylememiz gerekli.

  Şimdiye kadar farklı farklı tabletlerin dağıtıldığı proje kapsamında teknik özellikleri alt seviyede kalan bu tabletler öğrenciler tarafından 200TL ila 500TL arasında değişen fiyatlarla satılmaya başlandı. Bunun üzerine MEB ile Emniyet Genel Müdürlüğü'nün IP takibi yaparak bu durumu incelediği söyleniyor.

  Linkleri Görebilmek için Giriş Yapmanız yada Kayıt Olmanız Gerekmektedir.

  Şimdiye kadar toplamda 1 milyon 438 bin 700'den fazla tabletin dağıtıldığı proje kapsamında birçok yerel satış sitesinde bu tabletlerin satıldığını görmek mümkün. Kullanım kısıtlamasının tabletin eğitim amacıyla olması sebiyle yapıldığı tabletlerde işi bilen öğrenciler root işlemini yaparak tableti normal kullanıma açmak istiyor. Ancak bakanlık tarafından hediye edilen tabletlerin ücretsiz olarak verilmesinde öğrencilerin bu tabletleri sadece eğitim amacı ile kullanılması için verdildiğini hatırlatalım.

  Bu sebeple adli takip başlatan MEB, satışı yapılan, root işlemi yapılarak açılan cihazların IP takibini yaparak bu satışı yapan ya da root ile yazılımını değiştiren öğrencilere Disiplin Yönetmeliği'nce ceza verileceği bildiriliyor. Aynı zamanda işin adli boyutlara da gidebileceğini bildiren bakanlığın bu açıklaması sonrası birçok satış da kaldırıldı.

  Linkleri Görebilmek için Giriş Yapmanız yada Kayıt Olmanız Gerekmektedir.
  Yani eğer objektif düşünecek olursak tabletler genel performans olarak sevilmiyor ve iyi değil diye dile getiriliyor. Ancak bunlar kişisel kullanım için değil, eğitime destek amacıyla olduğunu düşünürsek yeterli. Aynı zamanda bakanlıktan verilen bir ürünün satılması ise biraz çakallık gibi oluyor. O sebeple beğenmediyseniz evinizde bir köşede temiz olarak bırakmanızı tavsiye ediyorum. Ama diğer bir yandan tabiki keşke Vestel ya da General Mobile gibi firmalarımız daha kaliteli ürünler sunarak bu dağıtımı yapsalar diye düşünmeden edemedim. Çünkü öğrenciler satacak kadar değersiz görebileceği bir tabletle eğitim yapmak da ne kadar mantıklı orasını da unutmamak gerekli.

  Kaynak: Webtekno
   
 2. Lptrex

  Lptrex Yasaklı Üye
  Yasaklı Üye

  32
  902
  0
  bu neyin kafası
  ödenilen vergilerle dağıtılıyor zaten sen kendi paranla almışssın gibi düşün
   
 3. Dr.Razor™

  Dr.Razor™ Administrator
  Site Yetkilisi Administrator

  996
  1.346
  93
  Cihaz:
  Nokia 6020
  Devletin yalnızca eğitim için dağıttığı tabletlere root atılmasını rom atılmasını anlarım. Ama tabletlerin satılması başlı başına bir şerefsizliktir. Bunun başka açıklaması olamaz. Yapılacak her türlü savunma kurtarmaz. 

  Unutma bu tabletler bizim cebimizden de cıktı. Olayı sadece kendi ana babalarınızın vergilerine bağlamayın, yalnızca trajikomik olursunuz.
   
 4. eskiyapar

  eskiyapar Aktif Üye
  Aktif Üye

  Satanlara yaziklar olsun diyorum. Her türlü ceza haklari. O tabletlerin veriliş amaci belli. Eğitim. Devlet size değer vermiş, güvenmiş, sen satiyorsun. Yazik ki yazik. :mad:
  [hr]
  Ayrıca kendi paranla aldiginiz falan yok. Milletin parasi o.Amac eğitim.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş