Xiaomi Cihazlar IMEI Kurtarma/Yeniden Yazma/Repair

SmiLeToLiFe

Administrator
#1
Merhaba arkadaşlar,

Uzun zaman oldu konu açmayalı. Malum iş hayatı yoğun geçiyor. Özelden imei nasıl değiştirilir konusunda birçok mesaj alıyorum. IMEI sorunlarınız hakkında konu açmaya karar verdim. Basit şekilde anlatacağım. Zamanım olmadığı için konuya ekran görüntüsü ekleyemedim. Takıldığınız yer olursa konuya cevap yazın, zamanım olunca bakarım.

Öncelikle IMEI değiştirmek yasal olmayan bir şeydir. Bu sebeple tüm sorumluluk size aittir. Burada yapılacak anlatımı sadece custom rom yükleme işlemlerinde IMEIniz silinirse yapın, bunun dışında yasal olmayan işlemlerde kullanmak için yapmayın!

1. Öncelikle aşağıdaki linkten Qualcom Drivers indirip bilgisayarınıza yükleyin

Qualcom Drivers:
Linkleri görebilmek için Giriş yap veya üye ol.


2. Aynı şekilde aşağıdaki linkten QPST indirip bilgisayarınıza yükleyin

QPST:
Linkleri görebilmek için Giriş yap veya üye ol.


3. Telefonunuzun arama bölümünden *#*#717717#*#* tuşlayın ve telefonunuzu şarj oluyor modda bilgisayara usb kablosu ile bağlayın. Bu kod diag portu açmanızı sağlayacak ve bilgisayarınız qualcom driver i otomatik olarak yükleyecek. Diag portun açılıp açılmadığından emin olmak için bilgisayarınızdan Aygıt Yöneticisi bölümünü açarak kontrol edin.

4. Bilgisayarınızda C:/Program files/Qualcomm/bin/ klasörüne giderek emmc download.exe'yi açın

5. Karşınıza gelen QPST programının penceresinde backup sekmesine giderek qcn dosyasını bilgisayarınızda istediğiniz yere kaydedin (İşlem bitene kadar bekleyin) (Bu işlemi yapabilmeniz için bilgisayarınızın diag portu atamış olması gerekmektedir. Program üzerinde diag portu göremiyorsanız qcn dosyasını kaydedemezsiniz. Bu sebeple en baştan başlayarak tekrardan işlemleri gözden geçirerek sırayla yapın)

6. Aşağıdaki linkten HexEdit programını indirin ve qcn dosyasını bu program üzerinde açın

HexEdit:
Linkleri görebilmek için Giriş yap veya üye ol.


7. Burada en önemli nokta imei satırını bulup değiştirmek. Bunun dışında herhangi bir yeri değiştirmeyin. Qcn dosyası içerisinde imei nuramaları kodlanmış bir şekilde yer almaktadır. Direkt olarak imei numarasını yazıp bulmanız mümkün değildir. Bu sebeple IMEI Conventer programını kullanmanız gerekmektedir.

8. Aşağıdaki linkten IMEI Conventer programını indirip bilgisayarınızda açın

IMEI Conventer:
Linkleri görebilmek için Giriş yap veya üye ol.


9. IMEI Conventer programında sol tarafa telefonunuzun değiştirmek istediğiniz (eski IMEI) imei yi girin ve convert imei butonuna basın. Sağ tarafta oluşan kodlanmış yeni IMEI rakamlarını HexEdit ile açmış olduğunuz QCN dosyası içerisinde aratın. Satırı bulduktan sonra 10. işleme geçin.

10. Şimdi de yazmak istediğiniz yeni IMEInizi IMEI Conventer programında sol tarafa yazın ve convert imei butonuna basın. Sağ tarafta oluşan kodlanmış yeni IMEI rakamlarını HexEdit ile açmış olduğunuz QCN dosyasınında bulduğunuz eski IMEInizin olduğu satırlardaki rakamları dikkatlice aynı sırada olacak şekilde değiştirin.

11. Birden fazla IMEI yazmak istiyorsanız diğer IMEIniz için de aynı işlemi yapın.

12. Tüm işlemler bittikten sonra HexEdit programında yeni QCN dosyasını kaydedin.

13. QPST programını kapattıysanız C:/Program files/Qualcomm/bin/ klasörüne giderek emmc download.exe'yi açın ve Restore sekmesine gelin. Programı kapatmadıysanız direkt olarak program üzerinde Restore sekmesine gelin. Browser bölümünden yeni oluşturmuş olduğunuz QCN dosyasını seçin ve start butonuna basarak işlemi başlatın. İşlem tamamladıktan sonra telefonunuzun USB bağlantısını kesin ve yeniden başlatın.

14. Bu işlemler sonucunda imeiniz yazılmış olacaktır. Global Romda da Developer Romda da denedim. Bu yöntem her iki romda da çalışmaktadır. Bootloader kilitini açmadan da yazdığım oldu. İşlem başarılı olmaktadır. Yeni nesil cihazlar için çalışmama ihtimali yüksektir. Deneyip yorum yaparsanız bizi de bilgilendirmiş olursunuz.

Kolaylıklar dilerim.
 

maholin79

Kayıtlı Üye
#5
Emeğinize sağlık. Ben dediğinizin aynısını yaptım fakat İmei değişmedi :-(
Telefon Redmi 4A.
[doublepost=1545176080,1545172475][/doublepost]5. şıkta
File: %100
Total Progress: %100
Çok kısa sürede ikiside tamamlandı.

13. şıkta
File:%100 çok çabuk tamamlandı
Total Progress: Dakikalardır bekliyorum alt taraf hiç yeşil olmadı.
Bu şekilde mi olacak?
 

Bilgitec

Kayıtlı Üye
#7
Teşekkürler, Mı Max a bu yöntemle atabilirsiniz miyiz halen? Miui10 sürümü suan

Edit:bu sistemle olmuyor arkadaslae
 
Son düzenleme:
Üst