[ANLATIM] 9.PNG Düzenleme

'Android Anlatımlar' forumunda Orochi™ tarafından 26 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.
  1. Orochi™

Orochi™ Administrator
    Site Yetkilisi Administrator

4.082
    3.250
    122
    Cihaz:
    RN3 Pro & UMI TOUCH
    ROM:
    Amigo Os v3.2
    Bu Konumuzda Apkların içinde Olan 9.png uzantılı Resimleri Nasıl Düzenleyeceğinizi Anlatacağım
    9.png Nedir Diye Soracak Olursanız Android de uygulamalarda kullanılan resim Formatıdır
    Bu resmin Normal PNG den Farkı Yapılan Yamaya Göre Büyüklüğünü Ayarlayabilmesidir
    Örnek 80x80 olan 9png yamasına ve Apkdaki Kodlarına Göre 1000x1000 boyutta bile kullanılabilir
    Bu resimler Apk decomp etmeden Düzenlenmez Apk Decomp etmeden resmi açtığınızda Normal bi Pngden Farksızdır
    ancak APK dosyasını Apktool dan Decomp Edince Resimin Etrafında Siyah Çizgiler görürsünüz
    Bu çizgiler Resmin eni ve boyunu belirler
    ben Size Burda Bu resimleri Nasıl Düzenleyeceğinizi Göstereceğim
    Çoğu Arkadaş Bu resimlerin renklerini değiştirirken SOrun Yaşadığından Bu Anlatımı Açıtım
    Umarım İşinize Yarar
    Lafı Fazla Uzatmadan Anlatıma geçelim

Gerekli Malzemeler
    1. Apktool yada Advanced Apktool Bu Bölümden Temin Edebilirsiniz
    2. PhotoShop istediğiniz Sürüm Olabilir Hepsinin menuleri Aynı Sayılır
    3. Düzenlenecek Bir Apk

yazmış olduğum komutlar TR PS içindir İngilizce kullanıyorsanız Neyin nerede Olduğunu Bilirsiniz ...

İşleme geçelim
    Düzenleyeceğiniz Apk Dosyasını Apktool ile Decomp edin
    Decomp Edilen Apknın içinden düzenleyeceğiniz Bir 9.png buluyoruz

Ben Örnek Olarak bu resmi düzenleyeceğim

apk decomp etmeden resmimiz bu şekilde gözükür

Decomp edince bu şekilde gözükür

resmi gördük Bu resmi PhotoShoptan Açıyoruz ben baya eski sürüm takılıyorum :emoji_slight_smile: CS3
    evet resmi PS den Açtık Gördügünüz Gibi Çerçevelerin ortasında Resmimiz var
    9png Düzenlerken 1 ve tek Kuralımız var Siyah Olan Çerçeveye Kesinlikle Renk Değişimi Uygulamamıyoruz
    Şimdi resimdeki gibi seçme aracı ile siyah çizgilerin bittiği yerden itibaren resmimi seçiyoruz ve kesiyoruz
    daha Sonra yeni Bi katman Oluşturuyoruz bu katmana CTRL+V basarak Resmi yapıştırıyoruz

şimdi Bu Katman 1 Üzerinde İstediğiniz Oynamayı Yapabilirsiniz Ben Renk Değişimi Yapıyoru
    Katman 1 Sağ Tıklayıp karıştırma seçeneklerinden Renk Kaplamayı seçiyorum
    örnek resimlerdeki gibi

şimdi resmimize rengini verdik
    Dosya Menusunden Web Aygıtları için kayıt ede tıklıyoruz

çıkan Ekrandan Ayarlamayı Resimdeki Gibi Yapıp resmi Masaüstüne Kayıt ediyoruz

masa üstüne oluşan resmin 9.png özelliğini bozmadığımızı hızlıca anlamak için aşağıdaki linkteki programı kullanabilirsiniz
    bu işinizi dahada kolaylaştırır
    http://forum.turkdevs.com/showthread.php?tid=3&pid=34#pid34

son işimiz kaldı resmimizi Masaüstünden Kesip Decomp ettiğimiz Apknn içinine hangi klasörden almışsak oraya
    ekliyoruz Aynısından var diyecektir değiştir diyoruz ve Apktooldan Apkmızı Recomp ediyoruz

Oluşan yeni Apkdan patchlenmiş resmi Alıp orjinal Apkya ekliyoruz

işlem bu kadar ben burda renk Eklemeyi Anlattım
    Yine Aynı Şekilde çerçeveye Dokunmadan Aynı Büyüklükte Farklı bi resmi de kullanabilirsiniz
    Bundan Sonrası Size Kalmış :emoji_slight_smile:

2. Sefa Mert Oyanık

Sefa Mert Oyanık Geliştirici Üye
    Geliştirici Üye

Hocam anlatım için çok teşekkürler ama benim bir maruzatım olucaktı . Editlediğim framework kırmızı yapılandırıldı . Ben maviye cevirecem . Ancak bu yol ile yaptıgımda alttan kırmızı renk görüküyor ve üstüne ekleme yaptıgımız için saydamlıgıda etkiliyor . Size söyle bir resimle göstereyim . Katman eklemeden direkt yapsak olmaz mı ? Veyahut baska bir yolu varmıdır ? Simdiden teşekkürler .

https://hizliresim.com/4kgqnA

3. Tmp341

Tmp341 Aktif Üye
    Aktif Üye

334
    47
    28
    Cihaz:
    GM Discovery
    ROM:
    MIUI 7.3.23
    PSD dosyayı bana atabilir misin özelden? Bir bakayım.

4. Sefa Mert Oyanık

Geliştirici Üye

Psd derken ?

5. Tmp341

Tmp341 Aktif Üye
    Aktif Üye

334
    47
    28
    Cihaz:
    GM Discovery
    ROM:
    MIUI 7.3.23
    Photoshop tasarım dosyası. Neyse ben bunu halledeyim. :emoji_slight_smile:

Düzeltme: İki tane dosya var, biri dediğim Photoshop tasarım dosyası, photoshop kullanıyorsan çift tıkla açılır. Diğeri tahmine göre yaptığım mavi resim.

https://yadi.sk/d/Vmh9hxXViATTi

6. Sefa Mert Oyanık

Geliştirici Üye

Facebooktan ekleyebilirmisin ordan görüşelim ?

7. Tmp341

Tmp341 Aktif Üye
    Aktif Üye

334
    47
    28
    Cihaz:
    GM Discovery
    ROM:
    MIUI 7.3.23
    Facebook kullanmıyorum ben :emoji_slight_smile: Yukarıdaki mesajıma ekledim :emoji_slight_smile:

8. SuperDroid

Anlatim icin tesekkurler :emoji_slight_smile:

Yükleniyor...