Başlangıç için Rom Düzenleme

'Discovery Anlatımlar & Araçlar' forumunda Captain tarafından 19 Şubat 2015 tarihinde açılan konu

 1. Captain

  Captain Aktif Üye
  Aktif Üye

  Son zamanlarda birçok konu açıldı ROM yapmak isteyen arkadaşlar ile ilgili ben de bu konuda merak edilen birkaç şeyi anlatacağım size.  Portlama tema entegre etme bulunuyır forumda zaten onlara değinmeyeceğim pratik basit bilgiler paylaşacağım.

  İlk olarak roma apk ekleme ve çıkarmak için taban alacağımız romu Winrar veya /zip ile açıyoruz. System/app veya Priv app klasöründe romumuzdaki bütün uygulamaların apkları bulunur. Mesela taban aldığım romun içinde nova launcher bulunuyor. Bu apkyı silip yerine internetten veya başka romdan bulduğum Google Asistan Launcher ekledim. İşlemleri daha kolay yapabilmek için zip içerisinde değil de bir klasöre tüm dosyaları çıkartın işiniz bitince tekrar paketlersiniz. Bu şekilde Dosya yöneticisi müzik çalar vb gibi uygulamaları değiştirebilirsiniz. :emoji_slight_smile:  
  [​IMG]

  Bir uygulamanin sistemde çalışması için 
  Uygulamaya ait lib varsa onunda systeme eklenmesi gerekir 
  Ornek googlekeyboard  apk açtiginizda lib klasorunde armeabi-v7 klasorundeki libin system/lib klasorune eklenmesi gerekir 

  [​IMG]

  Libi eklediğiniz halde uygulama çalışmıyorsa 
  1.framework klasorunde uygulamaya ait jar dosyaları
  2.system/etc/permisson da izin için XML
  3.bin veya xbin de gerekli bi dosya ve ramdisk de  init.RC  de gereken service kodlari ni arayın

  Varsayılan duvar kağıdını değiştirmek için System/framework klasöründen framework-res.apk dosyasını Winrar ile açıyoruz. res/drawable-nodpi klasöründen default_wallpaper.jpg'nin yerine istediğimiz duvar kağıdının ismini aynı yaparak değiştiriyoruz. İsminin aynı olmasına dikkat edin.
  [​IMG]
  İnternetten bulduğumuz bir açılış animasyonunu romumuza eklemek de çok kolay. Bulduğumuz bootanimation.zip dosyasını System/media klasöründeki ile değiştiriyoruz. Fakat cihazımızla uyumlu olması gerek sanırım 1280x720ydi bizim cihazınki. Ancak bulduğunuz zipi kontrol etmenizi öneririm cwm flashable zip çıkmasın sonra :emoji_grinning:
  Ayarlar Telefon hakkında kısmındaki bilgileri değiştirmek için Romun system klasöründe bulunan build prop dosyasını notepad plus ile açıyoruz.
  [​IMG]
  Model Numarası için:  ro.product.model yazısının yanındakini değiştiriyoruz. 
  Derleme Numarası için: ro.custom.build.version yanını değiştiriyoruz.
  Android sürümü için: ro.build.version.release yazısının yanındakini değiştiriyoruz (sürümünüz değişmez sadece yazı değişir :emoji_slight_smile: )
  eğer romu portladınız ve varsayılan dil  türkçe gelmedi ise
  ro.product.locale.language=
  ro.product.locale.region=        satırlarının sonuna ilk olana tr ikinci olana TR yazıyoruz. (türkçe desteği eklemez sadece varsayılan dili değiştirir.) 
  Rom yüklenirken çıkan yazıları (updater script ) değiştirmek için Romun ana klasöründen 
  META-INF/com/google/android/updater script dosyasını notepad++ programı ile açıyoruz.
  [​IMG]
  En üst ve en altdakiler harici değiştirmemenizi öneririm yüklemede sorun çıkabilir ama eğer isterseniz bilgileryükleniyor boot img yükleniyor vb gibi yerleri ingilizce yapabilirsiniz değişiklik olsun istiyosanız (ne gerek var özentiliğe demi :emoji_grinning:
  Arkadaşlar lütfen bunları düzenleyip rom diye ortaya çıkarıp rom kirliliği yapmayın kimsenin kullanacağı yok adam gider orjinalini kullanır bunları sadece portladığınız veya tema falan gömdüğünüz romlar için anlattım eğer istek olursa apk xmlleri ile ilgili birkaç anlatım da yaparım özellikle systemUI ile ilgili çok merak ediliyor :emoji_slight_smile:
   
 2. hakan.k

  hakan.k Yasaklı Üye
  Yasaklı Üye

  Mesela uygulamayı direk system/app'a atınca çoğu zaman hata verip kapanıyor?
   
 3. Captain

  Captain Aktif Üye
  Aktif Üye


  daha önce karşılaşmadım böyle bir hata ile her zaman da kullanırım ama hata verenleri Priv appa atabilirsin priv appdaki uygulamalar sistem yetkilerine sahip olur appdakilerden daha etkili sayılır açılma ihtimali daha yüksektir yani :emoji_slight_smile:
   
 4. hakan.k

  hakan.k Yasaklı Üye
  Yasaklı Üye

  Mesela orochi demişya apk'nın liblerini de atmak gerekli diye
   
 5. Captain

  Captain Aktif Üye
  Aktif Üye

  o kadarı beni aşar bilmiyorum :p 
   
 6. hakan.k

  hakan.k Yasaklı Üye
  Yasaklı Üye

  Anladım teşekkür ederim
   
 7. Orochi™

  Orochi™ Administrator
  Site Yetkilisi Administrator

  4.459
  3.804
  122
  Cihaz:
  Nx569j,Kenzo,Touch
  ROM:
  MIUI 9.6 /Nubia ui 4/amigo Os
  Bir uygulamanin sistemde çalışması için
  Uygulamaya ait lib varsa onunda systeme eklenmesi gerekir
  Ornek googlekeyboard apk açtiginizda lib klasorunde armeabi-v7 klasorundeki libin system/lib klasorune eklenmesi gerekir

  [​IMG]

  Libi eklediğiniz halde uygulama çalışmıyorsa
  1.framework klasorunde uygulamaya ait jar dosyaları
  2.system/etc/permisson da izin için XML
  3.bin veya xbin de gerekli bi dosya ve ramdisk de init.RC de gereken service kodlari ni arayın
   
 8. myphysically

  myphysically Kayıtlı Üye
  Kayıtlı Üye

  Cvp: RE: Başlangıç için Rom Düzenleme

  Orochi abi kusuruma bakma hortlatmış gibi olacağım konuyu fakat ben senin gidgad launcher ı başka bir romda kullanmak istiyorum bunun imkanı var mıdır
   
 9. Jeraldez

  Jeraldez Kayıtlı Üye
  Kayıtlı Üye

  iyi forumlar arkadaşlar, bende flashtool ile atılan yazılım dosyaları var, o dosyalar aracılığı ile bu yöntemi kullanarak stock rom'a sadece 1 adet uygulama yüklemek istiyorum . mümkünmüdür ?. basit olarak. stock jelly bean rom'a 1 uygulama yükleyeceğim. flashtoll ile o romu kurdugumda benım yukledıgım 1 uygulamalı olan stock rom kurulacak . mümkünmüdür acaba ?
   
 10. maraza

  maraza Aktif Üye
  Aktif Üye Kayıtlı Üye

  Cvp: RE: Başlangıç için Rom Düzenleme

  Spflashtool ile yüklenen img dosyasıdır. Onun içine kafanıza gore dosya-apk vs ekleyemezsiniz. İmg ve bin halindeki rom dosyaları ancak linux altında açılıp kapatılabilir.
   
 11. Jeraldez

  Jeraldez Kayıtlı Üye
  Kayıtlı Üye

  Cvp: RE: Başlangıç için Rom Düzenleme

  anladım. linux işletim sistemli bilgisayarımda var. zormdur acaba o işlem ?
   
 12. eminbey

  eminbey Kayıtlı Üye
  Kayıtlı Üye

  1
  0
  1
  Cihaz:
  s3 mini i8190
  ROM:
  stok
  ben sürekli telefonumu rootlayıp sonrada istemediğim uygulamaları kaldırmaktan bıktım ben bu işi direkt rom dosyasında yapmak istiyorum araştırdım baya ama bi türlü yapamadım istediğim şu : rom dosyasını odin ile telefonuma yüklemeden önce romdaki istemediğim uygulamaları sileceğim sonra romu telefonuma odin ile yükleyeceğim ve hiç rootlamadan kullanacagım ilerde kasmaya başladığında tekrar kendi içinde format attığımda o fazlalık uygulamalar gelmeyecek rom kurum dosyasından sildiğim için hatta sürekli kullandıgım uygulamaları da romun içine atıp acıldıgında hazır olmasını istiyorum google de roma uygulama gömmek diye başlıklara baktım stok rom kullanıyorum diğer romlarda pek performans alamadığım için rom dosyasını winrar ile açabiliyorum fakat içindeki tüm dosyalar .img uzantılı ultra iso kurdum demon tools kurdum düzenlenmiyor bu istediklerimi nasıl yaparım bana yardım eder misiniz lütfen
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş