Bilgisayardan Anlayanlar Bakabilir mi?

'Konu Dışı' forumunda SpeedlinE™ tarafından 16 Mart 2015 tarihinde açılan konu

1. SpeedlinE™

SpeedlinE™ Aktif Üye
    Aktif Üye

Arkadaşlar bu ne anlama geliyor ? Bilgisayarciya goturmeden halledebilir miyim?

2. işletim sistemi bulunamadı diyor.Windows yükle düzelir

3. SpeedlinE™

SpeedlinE™ Aktif Üye
    Aktif Üye

Nasıl yukleyecegim yardımcı olur musunuz?Linux kurmak istiyorum bu arada mümkün ise

4. Hiç linux kurmadım googleda ararsanız ayrıntılı anlatımları var bilgisayarcıya hiç gerek yok

5. MiuiTurkey

MiuiTurkey Kayıtlı Üye
    Kayıtlı Üye

kardeşim Bios ayarına girip bootları Hard disk yaparasan düzelir

6. yslmv

yslmv Kayıtlı Üye
    Kayıtlı Üye

pc yi yeni free os olarak mı aldın yoksa birden mi oldu. free os olarak aldiysan normal ama calişipda birden olduysa harddisk kaynaklıdır. biraz daha detay verirsen iyi olur

7. SpeedlinE™

SpeedlinE™ Aktif Üye
    Aktif Üye

Bi anda oldu bu arada İbrahim dediğimizi denesem düzelir mi ki?

8. MiuiTurkey

MiuiTurkey Kayıtlı Üye
    Kayıtlı Üye

deneyin meriç bey . bi sorun çıkmaz .

9. SpeedlinE™

SpeedlinE™ Aktif Üye
    Aktif Üye

Çok fazla soru sordum sanırım ama iki seçenek var biri Lan Remote Boot diğeri ise Boot Device Priority hangisinden?

10. MiuiTurkey

MiuiTurkey Kayıtlı Üye
    Kayıtlı Üye

boot device en hdd yi seciniz meriç bey hepsini hdd yapın

11. SpeedlinE™

SpeedlinE™ Aktif Üye
    Aktif Üye

Ya ben beceremedim yada secim yapılamıyor enter tuşuna tıklayınca boşa tıklama gerceklesiyor

12. MiuiTurkey

MiuiTurkey Kayıtlı Üye
    Kayıtlı Üye

13. Orochi™

Orochi™ Administrator
    Site Yetkilisi Administrator

4.459
    3.804
    122
    Cihaz:
    Nx569j,Kenzo,Touch
    ROM:
    MIUI 9.6 /Nubia ui 4/amigo Os
    Baslangic ta HDD göstermen gerekiyor
    Bunu yaptığın halde yine ayni uyari geliyorsa
    Windows sürümüne ait DVD ile başlangıç onarımı yap
    Duzelmezse hiren boot aracı ile boot onarımı yaptır
    Bunlarla çözüm olmuyorsa c yada d windows kurulu olduğu bolum okunamior yada formatlanmistir
    Yeniden windowsu kurqcaksin demektir :emoji_slight_smile:

14. SpeedlinE™

SpeedlinE™ Aktif Üye
    Aktif Üye

Hiçbirisini yapmadan linux kurabilir miyim?
    [hr]

Dediğiniz menüye buradan girilemiyor sanirim

15. MiuiTurkey

MiuiTurkey Kayıtlı Üye
    Kayıtlı Üye

bios güncelleme yapıldımı serviste ?

16. Uchiha Itachi

Uchiha Itachi Aktif Üye
    Aktif Üye

Priority e gir 1st boot device cd rom 2st device HDD  yap aç kasayı gene açılmazsa 1 linux cd yazdırman lazım bir yerden daha sonra cdyi takıp pc aç acılacaktır linux kurulum yeri

edit : tabiiki mint öneriyorum linux dağıtımı olarak baya iyidir. Görsellik olarakta elemantary os baya iyi ama detaylı olarak kullanmadıgımdan bilemiyorum. Görsellik mükemmel ama

17. SpeedlinE™

SpeedlinE™ Aktif Üye
    Aktif Üye

Ubuntu nasıl?Birde slayt ve internet için kullanacağız sadece

18. yslmv

yslmv Kayıtlı Üye
    Kayıtlı Üye

benim hard disk kafa atıyordu bi gün kullanırken aniden kapanıp bi daha acılmadi harddisk değişince düzeldi. harddiski hiç görmüyorsa diskte bi bozuklukda olabilir.
    ubuntu bana kullanışlı gelmedi ama linux zevk meselesi, bi dene derim olmadı cok çeşidi var mutlaka sana uygun bi tane vardır :emoji_slight_smile:

19. SpeedlinE™

SpeedlinE™ Aktif Üye
    Aktif Üye

HDD bozuk büyük ihtimal 3 defa daha bozdu harici HDD ile deneyecegim okuma,yazma hızı düşük olur ama onuda bozmaz herhalde

20. bultar

bultar Aktif Üye
    Aktif Üye

Temelde böyle bir hatayı HDD lere erişemediğinde veya erişmek istediği sürücüler uygun olmadığında alırsın. Yapman gerekenler ise aslında basit :

1 - Arkadaşların dediği gibi HDD priority kısmında first boot device'ı HDD'n olarak ayarlaman gerek. Eğer bunu yaptığın halde bu hatayı alıyorsan 2. yi deneyebilirsin.

2 -  Tabi Eğer burada sıkıntı yoksa HDD nin çalışma modunu ( IDE yada AHCI  --RAID'in ne olduğunu bilmiyorsan asla seçmemelisin!) hangisi ise diğeri olarak denemen gerek. Genelde sıkıntı buradan kaynaklanır. Bunu değiştirdikten sonra da aynı hatayı yada farklı bir hata alırsan eski ayarına geri döndür. Bunda bir sıkıntı yok demektir.

3 - 2. işe yaramazsa BIOS'un eski ise MBR, yeni UEFI bios ise GPT düzenlenmiş/bozulmuş demektir. Çözümü temel olarak bu birimlerin onarılmasıdır( bir windows DVD yada USB'si ile )ama genelde fayda etmez sisteme format atılır.

Linkleri Görebilmek için Giriş Yapmanız yada Kayıt Olmanız Gerekmektedir.

4 - Format atmak kolaydır. Ubuntu'yu googleda aratırsan hem USB'den hemde DVD'den nasıl kuralacağını göreceksin. İlk kez Linux kullanacaksan kesinlikle ubuntu'dan başlamalısın. Tavsiyem LTS sürümlerini kurmandır. Ara sürümler çoğu zaman sıkıntı çıkarmasada(!) driverlerla ilgili konularda LTS ( The Long Term Support ) sürümler daha çok desteklenmektedir.

Linkleri Görebilmek için Giriş Yapmanız yada Kayıt Olmanız Gerekmektedir.

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş