Bilgisayardan Anlayanlar Bakabilir mi?

yslmv

Kayıtlı Üye
#6
pc yi yeni free os olarak mı aldın yoksa birden mi oldu. free os olarak aldiysan normal ama calişipda birden olduysa harddisk kaynaklıdır. biraz daha detay verirsen iyi olur
 

Orochi™

Administrator
#13
Baslangic ta HDD göstermen gerekiyor
Bunu yaptığın halde yine ayni uyari geliyorsa
Windows sürümüne ait DVD ile başlangıç onarımı yap
Duzelmezse hiren boot aracı ile boot onarımı yaptır
Bunlarla çözüm olmuyorsa c yada d windows kurulu olduğu bolum okunamior yada formatlanmistir
Yeniden windowsu kurqcaksin demektir :)
 
#16
SpeedlinE™' Alıntı:
Hiçbirisini yapmadan linux kurabilir miyim?


[hr]


Dediğiniz menüye buradan girilemiyor sanirim
Priority e gir 1st boot device cd rom 2st device HDD  yap aç kasayı gene açılmazsa 1 linux cd yazdırman lazım bir yerden daha sonra cdyi takıp pc aç acılacaktır linux kurulum yeri

edit : tabiiki mint öneriyorum linux dağıtımı olarak baya iyidir. Görsellik olarakta elemantary os baya iyi ama detaylı olarak kullanmadıgımdan bilemiyorum. Görsellik mükemmel ama
 

yslmv

Kayıtlı Üye
#18
benim hard disk kafa atıyordu bi gün kullanırken aniden kapanıp bi daha acılmadi harddisk değişince düzeldi. harddiski hiç görmüyorsa diskte bi bozuklukda olabilir.
ubuntu bana kullanışlı gelmedi ama linux zevk meselesi, bi dene derim olmadı cok çeşidi var mutlaka sana uygun bi tane vardır :)
 
#20
Temelde böyle bir hatayı HDD lere erişemediğinde veya erişmek istediği sürücüler uygun olmadığında alırsın. Yapman gerekenler ise aslında basit :

1 - Arkadaşların dediği gibi HDD priority kısmında first boot device'ı HDD'n olarak ayarlaman gerek. Eğer bunu yaptığın halde bu hatayı alıyorsan 2. yi deneyebilirsin.2 -  Tabi Eğer burada sıkıntı yoksa HDD nin çalışma modunu ( IDE yada AHCI  --RAID'in ne olduğunu bilmiyorsan asla seçmemelisin!) hangisi ise diğeri olarak denemen gerek. Genelde sıkıntı buradan kaynaklanır. Bunu değiştirdikten sonra da aynı hatayı yada farklı bir hata alırsan eski ayarına geri döndür. Bunda bir sıkıntı yok demektir.3 - 2. işe yaramazsa BIOS'un eski ise MBR, yeni UEFI bios ise GPT düzenlenmiş/bozulmuş demektir. Çözümü temel olarak bu birimlerin onarılmasıdır( bir windows DVD yada USB'si ile )ama genelde fayda etmez sisteme format atılır.

Linkleri görebilmek için Giriş yap veya üye ol.


4 - Format atmak kolaydır. Ubuntu'yu googleda aratırsan hem USB'den hemde DVD'den nasıl kuralacağını göreceksin. İlk kez Linux kullanacaksan kesinlikle ubuntu'dan başlamalısın. Tavsiyem LTS sürümlerini kurmandır. Ara sürümler çoğu zaman sıkıntı çıkarmasada(!) driverlerla ilgili konularda LTS ( The Long Term Support ) sürümler daha çok desteklenmektedir.

Linkleri görebilmek için Giriş yap veya üye ol.
 
Üst