cwm ve twrp (soru)

'Android Sorun & Yardım Bölümü' forumunda serdar01 tarafından 10 Nisan 2015 tarihinde açılan konu

 1. serdar01

  serdar01 Kayıtlı Üye
  Kayıtlı Üye

  Günaydın.
  Samsung tab 3 t 210 8gb.tabletim var.Tableti rootladım.64 gb.class10 hafıza kartımla kullanıyorum.Bununla ilgili iki sorum olacak.
  1-Hafıza kartında cihaz üzerinden swap alanı oluşturmak istiyorum;ama başaramadım.Twrp recovery yüklü.Araştırdığım kadarıyla cm recovery ile olabiliyormuş.Bu konuda yardımcı olabilir misiniz ?

  2-Tabletin biraz daha hızlanması için hafıza kartını dahili hafıza olarak göstermem daha mı iyi olur.

  Yani swap oluşturmak mı alanı mı dahili hafıza olarak göstermek mi daha çok işe yarar ?Ayrıca cwm mi yoksa twrp mi yüklemek daha faydalı olur ?
   
 2. MadloveR

  MadloveR Administrator
  Site Yetkilisi Administrator

  512 MB Ram ve Roma sahip bir android cihaza sahibim bu konularla vaktinde çok uğraştım. Sizi de biraz aydınlatmaya çalışayım.

  1.Swap alanı ve SD Ext alanı oluşturmak için CWM recovery gerekir TWRP de o menü yok.

  2.Swap alanı hafıza kartının belirlenen bölümünü cihaza ait RAM gibi gösterir. Örneğin 1 GB rama sahip bir cihazınız var, 1 GB da swap alanı oluşturdunuz, telefona ait 1 GB ram açık uygulamalarla dolduktan sonra oluşturduğunuz swap alanını kullanmaya başlar. Bir bevi cihazın kasmasını engeller. Yalnız tecrübelerime dayanarak söylemeliyim ki swap alanı 6-7 aylık bir süre zarfı içinde hafıza kartını kullanılamaz duruma getiriyor. Benim cihazda 3 adet kart yedi. Demem o ki mecbur değilseniz kullanmayın.

  SD EXT ise genelde cihaz hafızasının yetmediği durumlarda oluşturulur. Yani SD EXT alanı dahili depolama birimi gibi görünür ve cihazın dahili belleğine ek olarak kullanabilirsiniz. Cihaz depolama alanı yetiyorsa oluşturulmasına gerek yoktur.

  Umarım açıklayıcı olmuştur.
   
 3. serdar01

  serdar01 Kayıtlı Üye
  Kayıtlı Üye

  Teşekkür ederim. Gayet açık bir anlatım olmuş.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş