Meta-Inf Nasıl Oluşturulur?

darx

Yasaklı Üye
#1
Arkadaşlar meta-inf dosyası nasıl oluşturular? Lollipop için.
 

Lptrex

Yasaklı Üye
#2
Hayırdır lollipop mu acsin :D
Neyse yinede anlatan
Her versiyonda meta inf aynıdır tabi AOSP ROM ise os rom ise kendine hasdir meta infleri
Meta infde hepsi aynıdır fakat updater scripts farklıdır bunu bir Lollipop romdan alıp format kodlarını değiştirmenin yeterlidir
Umarım anlatabilmisimdir :)
 
I

Incredible™

#4
darx' Alıntı:
Sen anlattın ama ben anlamadım ::) Gm 4g için yapacağım
Ben olsam şöyle yapardım, snapdragon 410lu bir cihaz için custom rom bulur, onun meta-infini kullanırdım.Büyük ihtimal format kodları da aynıdır
 
I

Incredible™

#7
darx' Alıntı:
Malesef denedim olmadı bir sürü kod var belli kodları mı almam lazım içinden?
ozaman updater-scriptteki format/mount gibi kodları kendi cihazındaki partition kodlarına göre ayarlaman gerekiyor.Elimde 4g olsaydı bakabilirdim belki
 

maraza

Yasaklı Üye
#10
Meta-inf apk nin ve zip paket romun imza dosyasıdır. Rom paketlerinde ise içerisinde ekstra olarak binary ve romun yükleme talimatları bulunur. Hiç bir rom veya apk için meta-inf aynı olamaz. Bir romun içinde yaklaşık 2-3 bin dosyaya ait referans bilgisi olur, apklar içinde gene binlerce satırlık referans olur, hiç birbirinin aynısı olabilirmi. :)Eğer bir apk için meta inf lazımsa içerisindeki metainf i sil ve bir imzalama programı ile imzala. Eğer rom için oluşturmak istiyorsan ve elinde hiç yoksa binary temin edebilirsen dsixda ile dilediğin gibi meta inf oluşturur romu imzalar ve updater script oluşturabilirsin. Binary dosyası recovery versiyonun ve cihazına göre farklilik gösterir.
Sanırım siz aslında bir updater script arıyorsunuz anladığım kadarı ile. Dsixda kullanmayı biliyorsanız sıfırdan oluşturabilirsiniz. Ancak updater to update formatıyla calışmanız ve birkaç kez debug etmenizi öneririm.
Sizi zorlayacak olan updater script, meta inf gilan değil uygun olan binary bulmak olacaktır. Eğer tecrübeniz yoksa, script okumayı bilmiyorsanız ve yukarıda anlattığım şeyleri anladığınızı düşünmüyorsanız, cihazınızı brick edebilirsiniz, benden söylemesi.
 

maraza

Yasaklı Üye
#12
Script değil, recoverynin tanıması için gerekli binary dosyası meta-inf/comm klasörü altındaki update-binary zor. Uygun bir binary yoksa asla yükleyemezsin romu.

Script kolay olur. Herhangi bir lolipop rom için olan scripti al, dsixda ile açtığın romun meta-inf klasörüne kaydet. Gelişmiş seçeneklerden updater-script to update-script seçtikten sonra debug yap, yani test et. Testi romunu düzenledikten sonra yap. Artık debug aşamasında gereksiz ve hatalı kodlar silinecek doğruları otomatik yazılacak. Düzeltmenin ardından bu kez update to updater yaparak sağlıklı bir script elde edilebilir. Tabi bir seferde hatasız olmaz. Artık kurulum aşamasına geçip, recovery yükleme esnasında her hata verdiğinde advanced sekmesinden log kayıtlarına bakacaksın. Scriptin hangi satırında hangi kodun hatalı olduğu log kayıtlarında yazar. Bunları tek tek düzelterek script elde edilir. Ama dsixda cihazına uygun bir binary kodlayamaz.
 
D

Darkqnez

#16
güncelleme inerken direk cihaz hafızasında gözükür güncellemeden önce dosya yedeğini al baska bir dizine kopyasını al
 
Üst