OTG desteği yapılabilirmi

'Android Sorun & Yardım Bölümü' forumunda Arvelo tarafından 19 Nisan 2015 tarihinde açılan konu

 1. Arvelo

  Arvelo Kayıtlı Üye
  Kayıtlı Üye

  89
  3
  8
  Cihaz:
  GM 5 Plus D
  tabletimde otg desteği var,bu destek bizim telefonada getirilebilir mi yazılım ile?
   
 2. Lptrex

  Lptrex Yasaklı Üye
  Yasaklı Üye

  32
  902
  0
  Kernelle gelir ayni knock on gibi bircok sey kernnelle gelir
   
 3. maraza

  maraza Aktif Üye
  Aktif Üye Kayıtlı Üye

  Jellybean stock romda otg kablosu ile bir usb belleğin en azından ışığını yakmayı başardım. Ancak okuma olmadı tabi.
  vold.fstab.nand dosyasındaki
  # dev_mount sdcard /mnt/sdcard 2 /devices/platform/goldfish_mmc.0 /devices/platform/msm_sdcc.2/mmc_host/mmc1

  Kırmızı renkle gösterilen diez # yüzünden aslında otg tamamen iptal edilmişti. Scriptteki diez işareti bu satırı görmezden gel anlamındadır. Onu kaldırıp otg kablosu ile usb belleği taktığınızda ışığını yakabiliyorsunuz. Yani usb bellek mount edilmeye çalışılıyor.

  Bence bu şu demektir, kernel üzerinden otg için bir besleme kesilmesi yoktur. Öyleyse usb belleğe elektirik göndermeye başlamış isek gerisi kodlar içerisinde kalmış bir eksiklikten ibarettir. Alttaki kod tabletimden alınmıştır

  dev_mount udisk /mnt/usb_storage auto /devices/platform/usb20_otg/usb

  Bu kod ile tabletimde her türlü usb cihazı otg ile bağlayabiliyorum. Sadece 500 GB hard diski okuyamadı. Herneyse bu kodda bir ek android dosyası kullanılmamış olmasına rağmen gm discovery de goldfish.sh adreslemesi var. Oysa stock jb içinde init.goldfish.sh isimli bir dosya var. Ben bu scriptlerden ve dahi linuxun bu akıl almaz adreslemeli çalışan komut dosyalarından fazla bir şey anlamıyorum. Ancak scriptlere hakim birisinin sadece vold.fstab.nand ve goldfish dosyasını (bu saçma linux isimleride öldürüyor adamı dosyasın adı japonbalığı anlamında) editleyerek otg desteğini açabileceğini kernel üzerinden bu özelliğin kapatılması yönünde bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

  Kaldıki gene stock romdaki mobile_toolkit kmlasörü içerisine konulan iso dosyalarının mount edilebildiğini düşündüğümüzde kernel üzerinde bir kısıtlama pek akla yatkın gelmiyor.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş