SP Flash Tool İle Nasıl Stock-ROM/Restore Yapılır?

freddy_7676

Kayıtlı Üye
Bu kılavuzda kendi başınıza nasıl Stock-ROM yapabileceğinizi anlatacağım. SP Flash Tool kullanmamızın nedeni telefonunuz brick olsa dahi bu yöntemle geri döndürme şansınız yüksek.

Gerekenler :


MT65XX Stock-ROM olan bir cihaz. Eğer telefonunuz rootluysa rootlu bir rom, rootsuzsa rootsuz bir rom elde edersiniz. Unroot etmek kolay olduğundan ve kısa olması açısından rootlu bir cihazda bu işlemleri yapabilirsiniz.


  1. Windows PC.
  2. Usb kablo.
  3. En az 500 mb boş telefon belleği.
  4. MTK USB driverları. İndir.
  5. MTK Droid Tools İndir.
  6. SP Flash Tool İndir.
  7. ClockworkMod (CWM) Recovery
 
  • Rootlu cihazlar için bu konu :   http://forum.turkdevs.com/konu-mtk-cihazlarda-rootlu-cwm-nasil-yuklenir.html
  • Rootsuz cihazlar için bu konu : http://forum.turkdevs.com/konu-mtk-cihazlarda-rootsuz-cwm-recovery-nasil-yuklenir.html
Anlatım :


İlk önce MTK cihazımızı CWM recovery modunda başlatıp usb kabloyla bağlıyoruz.
Bilgisayarımızdan Mtk Droid Tools'u açıyoruz. Sol alttaki kutu rengi turkuaz olmalı.Şimdi root,backup,recovery seçneğine basıp Backup seçeneğine tıklayın.Uygulamanın tüm Stock Rom'u almasını bekleyin. Rom yedeği \MtkDroidTools\backups klasöründe olacaktır."Pack-up the backup" uyarısı çıkana kadar bekleyin bu uyarı bize romun zip şeklinde yapılması gerekip gerekmediğini soruyor. Bizim Sp flash tool ile flashlayabilmemiz için zip olmaması gerekiyor. Hayır diyoruz.
Sağ tarafta task ended yazısını görene kadar bekleyin.
Daha bitmedi ardından alttaki seçeneklerden To prepare blocks for Flash tool seçeneğini seçiyoruz.
 


Birazdan açılacak pencere bize .md5 dosyası isteyecek. Biraz önce aldığımız yedeğin bulunduğu klasöre gidip files.md5 dosyasını seçiyoruz.Mtk Droid Tools'un dosyaları kopyalamasını bekleyin. İşlem bittiği zaman sizinde artık bir STOCK ROM'unuz var.


Nasıl Restore Edeceğiz?


SP Flash Tool'u açın. Scatter loading'e tıklayın. Backup oluşturduğumuz klasörde !Files_to_FlashTool klasörüne girip scatter dosyasını seçin.
Aşağıda göreceğiniz gibi dosya seçenekleri yüklenecek. Cache ve User Data dışında diğerleri işaretli olacak.  Sakın Preloader ve DSP_BL seçeneklerini işaretlemeyin yoksa brick olur. Yükleme sırasında dosyaların yeriyle oynamayın yine brick edersiniz.
Yine aşağıda göreceğiniz gibi eğer Cache ve USRDATA seçenekleri dışında bir seçenek seçili değilse istenen dosyların hepsi aynı klasörde değil demektir. Hepsini aynı klasöre taşıyın.Herşeyi tamamladıysanız Sp flash tooldan downloada basıp telefonu bataryasını çıkarmış bir şekilde bağlayın.
Yeşil halka çıktığında işlem tamamlanmış restore yapmış olursunuz.
 

galip07

Kayıtlı Üye
hocam mtk droid benim telefonumu görmüyor ve yedek alamıyorum yardımcı olursanız sevinirim
 

snpdrgn

Yasaklı Üye
oguzhn08' Alıntı:
Gmd 1 kullanıyorum camı kırıldi rootlu ve philz recovary yuklu nasıl kaldırırım?

sp flash toolu aç bütün tikleri kaldır (recovery hariç) download a tıkla batarya çıkık bir şekide bağla yüklemesini bekle ok dedimi tamam
 

Erkan11

Kayıtlı Üye
[font='Open Sans', Arial, sans-serif]merhaba general mobile elit 32 4.4.2'e günceleyince telefon çöküyor 4.2.2 GNQC ile yeniden kurdum şu anda 4.2.2 yüklü[/font]
[font='Open Sans', Arial, sans-serif]4.4.2 dosyasını telefon oto ile indirdim şu anda bilgisayarda
bu rom dosyasının GNQC ile telefona nasıl yüklerim yada direk günceleyince çökmesine neden olan sorunu çözebilir miyiz ?[/font]

[font='Open Sans', Arial, sans-serif]telefon rootlu değil
[/font]
yardımcı olursanız çok sevinirim
 
Üst