[Bilgi] Android Gelişimi

'Android Sorun & Yardım Bölümü' forumunda Ferdi9050 tarafından 8 Şubat 2015 tarihinde açılan konu

 1. Ferdi9050

  Ferdi9050 Aktif Üye
  Aktif Üye

  Merhabalar,
  Android hayatımıza girdiğinden beri akıllı cihazlarımızı yanımızda 5 dakika ayırmıyoruz. Bir anımı anlatmak isterim.

  "İlkkez akıllı telefonumdan ayrıldığımda malum üniversite bitmiş askerlik görevimiz için 6 aylığına evimizden uzaklara gittik. Ee cep telefonunu napıcaz, mecbur ondan da ayrıldık.İnanın ilk bir kaç hafta hep ceplerimi yokladım. Sonra tabi malum sonuç kafaya dank ediyor. "

  İşte akıllı cebi sevdiren android yazılımı bakalım nasıl evrelerden geçerek bizlere ulaşmış..

  ANDROİD  

  Temmuz Linkleri Görebilmek için Giriş Yapmanız yada Kayıt Olmanız Gerekmektedir.'te Linkleri Görebilmek için Giriş Yapmanız yada Kayıt Olmanız Gerekmektedir., Android Inc.'i almış ve ufak bir başlangıç şirketini Linkleri Görebilmek için Giriş Yapmanız yada Kayıt Olmanız Gerekmektedir.'da kurmuştur. Android'in kurucuları, Linkleri Görebilmek için Giriş Yapmanız yada Kayıt Olmanız Gerekmektedir.'a çalışmak için giden Linkleri Görebilmek için Giriş Yapmanız yada Kayıt Olmanız Gerekmektedir. (Linkleri Görebilmek için Giriş Yapmanız yada Kayıt Olmanız Gerekmektedir.'in kurucusu), Linkleri Görebilmek için Giriş Yapmanız yada Kayıt Olmanız Gerekmektedir. (Linkleri Görebilmek için Giriş Yapmanız yada Kayıt Olmanız Gerekmektedir.'ın kurucusu), Linkleri Görebilmek için Giriş Yapmanız yada Kayıt Olmanız Gerekmektedir. ve Linkleri Görebilmek için Giriş Yapmanız yada Kayıt Olmanız Gerekmektedir.'dır.  ANDROİD 1.0 : Api Seviye 1

  Google, Android'i satın aldıktan sonra telefon üreticilerini yanına alarak Open Handset Alliance (OHA) birliğini kurmuştur. Android'in gelişimi OHA eliyle yönetilmeye başlanmıştır.

  • Android 1.0 Linkleri Görebilmek için Giriş Yapmanız yada Kayıt Olmanız Gerekmektedir.'in işletim sistemi olarak telefonlara ilk adımını atmıştır. Bu sürüm; kamera desteği Linkleri Görebilmek için Giriş Yapmanız yada Kayıt Olmanız Gerekmektedir.Linkleri Görebilmek için Giriş Yapmanız yada Kayıt Olmanız Gerekmektedir., klasörler, bir web tarayıcısı, uyarılar, sesli arama, Linkleri Görebilmek için Giriş Yapmanız yada Kayıt Olmanız Gerekmektedir., alarmlı saat, galeri gibi özellikler sunmaktadır.
  • Ek olarak google nin kendi uygumaları mevcuttu . Gmail,gmail contact senk.,gmail calendar senk vb )


   [​IMG][size=small] 
   [/size]
  [font='Trebuchet MS', sans-serif]ANDROİD 1.1- Petit Four - Api Seviye: 2[/font]

  • 9 Şubat 2009 da Android 1.1 yayınlanmıştır. Bu sürüm bir önceki sürümdeki sistem hatalarını düzeltmeyi ve API'yı geliştirmeyi amaçlamıştır.[size=small]Daha çok Api iyileştirmesi için yapılan bir güncellemeden ibaret. [/size]
  • [size=small]Kelime anlamı ise küçük bisküvi
   [/size]

  [​IMG]


  [font='Trebuchet MS', sans-serif]Android 1.5-Cupcake - Api Seviye : 3[/font]

  • 30 Nisan 2009'da Android 1.5 (Cupcake) yayınlanmıştır. Linkleri Görebilmek için Giriş Yapmanız yada Kayıt Olmanız Gerekmektedir. desteği, kamera kaydı, video gösterimi, Linkleri Görebilmek için Giriş Yapmanız yada Kayıt Olmanız Gerekmektedir., sık kullanılanlar klasörü ve Widget'ları kişiselleştirebilme, yazı tahmin edebilen klavye ve animasyonlu ekran özellikleri Android'e kazandırılmıştır
  • [size=small]Kelime anlamı çörek anlamına gelen güncellemeyle günümüz androidine bir adım atılmıştır.
   [/size]

  [​IMG]


  [font='Trebuchet MS', sans-serif]Android 1.6-Donut-Api Seviye : 4[/font]

  • 15 Eylül 2009'da Android 1.6 (Donut) yayınlanmıştır. Ekran çözünürlüğü yükseltilmiştir. Doğru çeviri yapma ve okutma özelliği, geliştirilmiş Android market, galeride çoklu silme, sesli arama, WVGA ekran çözünürlük desteği Android'e kazandırılmıştır.
  • [font='Trebuchet MS', sans-serif] Bu sistem 2.6.29 sürümlü Linux çekirdeği üzerine kurulmuştur ve lokma anlamına gelen donut ismi kullanılmış[/font]

  [font=Trebuchet MS, sans-serif][​IMG]
  [/font]
  •                                           Android 2.0/2.1-Eclair-Api Seviye: 5-6-7
  • 29 Ekim 2009'da Android 2.0 ve 2.1 (Eclair) yayınlanmıştır. Linkleri Görebilmek için Giriş Yapmanız yada Kayıt Olmanız Gerekmektedir. 5 ve Bluetooth 2.1 desteği kazandırılmıştır. Sanal klavye ve yüksek ekran çözünürlüğü desteği ile özelleştirilebilen arayüz özelliği eklenmiştir. Geliştirilmiş Linkleri Görebilmek için Giriş Yapmanız yada Kayıt Olmanız Gerekmektedir., hareketli duvar kağıtları ve dijital yakınlaştırma özelliği de kazandırılmıştır.
  • Kelime anlamı ise "kremalı pasta" anlamına geliyor

  [​IMG]

  [font=Trebuchet MS, sans-serif][font='Trebuchet MS', sans-serif]Android 2.2-Froyo-Api Seviye:8[/font][/font]
  • Mayıs 2010'da Android 2.2 (Froyo) yayınlanmıştır. 720p ekran çözünürlüğü desteği, Linkleri Görebilmek için Giriş Yapmanız yada Kayıt Olmanız Gerekmektedir. bağlantı, Linkleri Görebilmek için Giriş Yapmanız yada Kayıt Olmanız Gerekmektedir. tarayıcı özelliği, Linkleri Görebilmek için Giriş Yapmanız yada Kayıt Olmanız Gerekmektedir.10.1 desteği eklenmiştir.

  • [font='Trebuchet MS', sans-serif]Bu sürüm 2.6.32 numaralı Linux çekirdeğini temel alıyordu. Performans yönünden pek çok iyileştirme söz konusudur.[/font]
  • [font='Trebuchet MS', sans-serif]Ve nexus serisi bu seri ile doğmuştur. Nexus One  [/font]Kelime anlamı "Dondurulmuş Yogurt"
  [​IMG]

  [font='Trebuchet MS', sans-serif]Android 2.3-Gingerbread-Api Seviye:9-10[/font]


  • Şubat 2011'de Android 2.3 (Gingerbread) yayınlanmıştır. Çoklu kamera ve çoklu dokunmatik desteği eklenmiştir. XGA (1366×768) ekran çözünürlük desteği ve video arama özelliği eklenmiştir.
  • [font='Trebuchet MS', sans-serif]İlk olarak yine Google'ın HTC üretimi cihazı Nexus S üzerinde kullanılmıştır. [/font][font='Trebuchet MS', sans-serif]Kelime anlamı "Zencefilli Çörek"[/font]

                                               
                                                    Android 3.0-3.1-3.2-Honeycomb-Api Seviye 11-12-13

    • Yine Şubat 2011'de Android 3.0X (Honeycomb) yayınlanmıştır. Android işletim sistemi, tabletlerle uyumlu hale getirilmiştir.
    • [font='Trebuchet MS', sans-serif]Android 3.0 SDK ile birlikte gelmiştir. Bundan sonra çıkan diğer tablet sürümleri de Honeycomb adını almıştır[/font]
    • [size=small][font='Trebuchet MS', sans-serif]Kelime Anlamı "Bal peteği"[/font]
     [/size]
    • [font='Trebuchet MS', sans-serif][​IMG]
     [/font]
  [hr]
  [font='Trebuchet MS', sans-serif][font='Trebuchet MS', sans-serif]Android 4.0-İce Cream Sandwich-Api Seviye : 14-15[/font][/font]


                   *  Ekim 2011'de Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) yayınlanmıştır. Yüz tanıma fonksiyonları ve Linkleri Görebilmek için Giriş Yapmanız yada Kayıt Olmanız Gerekmektedir. ile dosya paylaşımı özellikleri eklenmiştir
                   * [font='Trebuchet MS', sans-serif]3.0.1 numaralı Linux kernelini kullanmıştır. ilk olarak Google'ın Samsung üretimi cihazı Galaxy Nexus modelinde kullanılmıştır. Bu sürüm Android 4.0 SDK ile birlikte gelmiştir.[/font]
  [font='Trebuchet MS', sans-serif]                * Kelime Anlamı "Dondurmalı Sandiviç"[/font]

  [font='Trebuchet MS', sans-serif][​IMG]
  [/font]


  [font='Trebuchet MS', sans-serif][font='Trebuchet MS', sans-serif]Android 4.1-Jelly Bean -Api Seviye:16[/font][/font]
  • Temmuz 2012'de 4.1 (Jelly Bean) yayınlanmıştır. Aynı anda iki uygulama açma özelliği Android'e kazandırılmıştır. Butter project (takılmadan kayan ekran) ve enerji verimliliği sağlanmıştır.
  • [font='Trebuchet MS', sans-serif] Jelly Bean 3.0.31 numaralı Linux kernelini kullanmıştır.[/font]
  • Kelime Anlamı " Jöle Şekerleme"
   Android 4.2-Jelly Bean Plus- Api Seviye : 17
   • Ekim 2012'de 4.2 (Jelly Bean Plus) yayınlanmıştır. Çoklu kullanıcı, 360 derece panoramik fotoğraf ve Swype klavye kazandırılmıştır.
   • 11 Şubat 2013'te 4.2.2 (Jelly Bean Plus) yayınlanmıştır. Bu güncelleme "performansı ve kararlılığı artırır" sloganıyla çıkarılmıştır. Isınma ve donma problemleri giderilmiştir.
  [font='Trebuchet MS', sans-serif][font='Trebuchet MS', sans-serif][​IMG]
  [/font]
  [/font]


  [font='Trebuchet MS', sans-serif]Resimde 4.1 ve 4.2 sürümüne ait resimler mevcut[/font]


                                                       Android 4.3-Jelly Bean Plus- Api Seviye : 18
  • 24 Temmuz 2013'te 4.3 (Jelly Bean) yayınlanmıştır. Çoklu kullanıcı için ebeveyn kontrolü, oyunlar için Linkleri Görebilmek için Giriş Yapmanız yada Kayıt Olmanız Gerekmektedir. 3.0 desteği, diğer teknolojik aletlere bağlanmak için ilk akıllı Bluetooth teknolojisi, Wi-Fi'ı açıp kapatmak yerine otomatik açılıp kapanabilen akıllı Wi-Fi teknolojisi eklenmiştir. Ayrıca uygulama izinleri bu sürümle birlikte kontrol edilebilir hale gelmiştir.

  [​IMG]

  •                                                Android 4.4-Kitkat - Api Seviye : 19-20
  • 31 Ekim 2013'te çıkması beklenen 5 (Key Lime Pie) yerine Android 4.4 (KitKat) yayınlanmıştır. Görsel arayüzde birçok değişiklik yapılmıştır. RAM optimizasyonu sayesinde 512 MB RAM'e sahip cihazlarda da çalışabilmektedir. ART (Android Run Time) sanal makinesi Android 4.4 Kitkat Nexus ile deneysel olarak sunulmuştur.

  [​IMG]
  • Android 5.0-5.1  Lollipop - Api Seviye : 21
  3 Kasım 2014 tarihinde Google Android 5.0 Lollipop sürümünü çıkarttı.
  2 Aralık tarihinde Google Android 5.0.1 güncellemesi yayınlandı.

  [size=small]Tamamen değişen arayüzü ile android baştan aşağı yenilendi
  [/size]
  [​IMG]
  Kaynak : Wikipedia


  Umarım Yararlı olmuştur ..
   
 2. SmiLeToLiFe

  SmiLeToLiFe Administrator
  Site Yetkilisi Administrator

  1.433
  1.284
  113
  Cihaz:
  Redmi Note 4 4/64
  ROM:
  Miui Global 9.5 | Stable 9.5.4.0 (NCFMIFA)
  Huawei U8160 11.11.2011 de aldım :emoji_grinning: aldığım gün root + rom attım. cm7.2, cm9, cm10 a kadar çıktım. Şimdi teyze oğlu kullanıyor Slimmybean yüklü :rool:

  Eline sağlık hocam güzel paylaşım
   
 3. Uchiha Itachi

  Uchiha Itachi Aktif Üye
  Aktif Üye

  4.2 den öncesiyle ilgili bilgim 0 dı. Sagolun hocam güzel konu :goodbye:
   
 4. Jiraiya

  Jiraiya Guest

  ah abi ilk android telefonum general mobile discovery oldugu için bilgim yoktu saolasın :emoji_slight_smile:
   
 5. Snake

  Snake Guest

  2.2 yi Bilmezmiyim Tam Bir Zulümdü Güzel Konu Teşekkürler.
   
 6. TalhaGrgn9

  TalhaGrgn9 Aktif Üye
  Aktif Üye

  439
  134
  43
  Cihaz:
  Sony Xperia XZ
  ROM:
  Stock Nougat
  Çok Yaralı bir Konu :goodbye:
   
 7. Ferdi9050

  Ferdi9050 Aktif Üye
  Aktif Üye

  Eğer yararlı olduysa ne mutlu bana arkadaşlar

  Ama Forumda tek mesaja fazla resim koyma engeli ve ikinci mesajı attıgında ilk mesajla birleştirme sıkıntısı olmasa daha güzel olacaktı ama hep engelledi. düzeltiyorum başlıgı kaydet diyorum eski haline geri dönüyor..
   
 8. The Ashera

  The Ashera Kayıtlı Üye
  Kayıtlı Üye Kayıtlı Üye

  2.2 yuklu p350 almistim, cm7.1'den cm11'e kadar compile edilmisti 128 mb ramli telefona. Efsane telefondu :emoji_grinning:
   
 9. Ferdi9050

  Ferdi9050 Aktif Üye
  Aktif Üye

 10. quimba

  quimba Kayıtlı Üye
  Kayıtlı Üye

  Yararlı bir paylaşım olmuş.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş