[STABLE][MM][VIA_M1][6.0][MIUI]Casper VIA M1 için MIUI Pro 9 9.2.1.0 MBFCNEK

Osman Kovan

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
#1
+[STABLE][MM][VIA_M1][6.0][MIUI]Casper VIA M1 için MIUI Pro 9 9.2.1.0 MBFCNEK

-İşletim Sistemi:MIUI Pro 9.2 9.2.1.0 MBFCNEK for Qmobile Noir Z10 (Qmobile Noir Z10 Casper VIA M1'in bir klonu)
-Taban İşletim Sistemi:Android 6.0 Marshmallow (MRA58K) (API 23) (ARM64)
-Çekirdek:3.18.19+
-Anabant Sürümü:MOLY.LR9.W1444.MD.LWTG.MP.V79.P4,2016/04/21 19:35
-Android Güvenlik Yaması Düzeyi:5 Şubat 2018

Öncelikle ROM'u portlayan iodine71'e sonsuz teşekkürlerimi borç bilirim.

ROM'un YouTube linki burada:

+SNAPSHOTLAR:


+GEREKLİ DOSYALAR
-PreLoader USB VCOM Driver:
Linkleri görebilmek için Giriş yap veya üye ol.


-Android ADB Interface:
Linkleri görebilmek için Giriş yap veya üye ol.


-SP Flash Tools:
Linkleri görebilmek için Giriş yap veya üye ol.


-Maui Meta:
Linkleri görebilmek için Giriş yap veya üye ol.


-Wiko Fever SE V11:
Linkleri görebilmek için Giriş yap veya üye ol.


-Wiko Fever V34:
Linkleri görebilmek için Giriş yap veya üye ol.


-TWRP Marshmallow Recovery:
Linkleri görebilmek için Giriş yap veya üye ol.


-Sound Fix:
Linkleri görebilmek için Giriş yap veya üye ol.


-MIUI Pro 9.2 9.2.1.0 MBFCNEK:
Linkleri görebilmek için Giriş yap veya üye ol.


-BT Deep Sleep Fix:
Linkleri görebilmek için Giriş yap veya üye ol.


-Offline Charging Animation Fix:
Linkleri görebilmek için Giriş yap veya üye ol.


-Kernel Patcher for Sensors:
Linkleri görebilmek için Giriş yap veya üye ol.


-TWRP Yükleme Metodu (newbie1313'ün isteği üzerine, tüm fixler uygulandı.):
Linkleri görebilmek için Giriş yap veya üye ol.


+ÇALIŞANLAR
-Dahili SD Kart
-Bluetooth
-Kamera
-FM Radyo
-GPS
-RIL (Aramalar,SMS,Hücresel...)
-Güvenli Mod
-Sensörler
-USSD Kodları
-Whatsapp & YouTube Media oynatma
-Wi-Fi
-Pusula
-MTP (Medya Transfer Protokolü) ve PTP (Fotoğraf Transfer Protokolü) modu
-Built-in Root Desteği
-Mikrofon
-MI hesabı

+ÇALIŞMAYANLAR
Ön kamera flaşı

+BUGLAR
-Kamera:Ön kamera 8MP fakat arka kamera da 8MP. Ayrıca ön flaş devre dışı.
-Antutu Benchmark v7:Batarya kapasitesi 6250 mAh diyor. Gerçek kapasite 2900 mAh.
-Wi-Fi:Aşağı kayan menüden Wi-Fi'ye girmeye kalktığınızda Ağ Bulunamadı diyebilir. Ayarlar'dan WLAN'dan ağlara bağlanabilirsiniz.
-Chrome:Youtube bilmediğim bir nedenle pikselli oynatıyor videoyu. Youtube'dan video izlemek için Youtube uygulamasını kurup video izleyebilirsiniz.
-Root ve Xposed:Root isteği biraz yavaş geliyor. Ayrıca Xposed ise çalışmıyor.


+ROM’U YÜKLEME REHBERİ
!!!DİKKAT!!!:MIUI’nin IMEI’yi algılayabilmesi için ilk önce Wiko Fever’in ROM’unun yüklenmesi, daha sonra da MAUI Meta’dan IMEI’nin yerine konması gerekmektedir.


==00.(İsteğe bağlı,FAKAT ÖNERİLİR) Herhangi birşey yanlış giderse tam bir NANDroid ve İç Depolama (İç Depolamayı kendiniz yedekleyin çünkü TWRP İç Depolamayı (/data/media) yedeklemiyor) yedeği alın.
==01.Telefonunuzu kapatın. Telefonunuz en ama en düşük %50 şarjlı olmalıdır fakat her ihtimale karşı telefonunuzu %100 şarj edin.
==02.Bundan sonra depderiiiiin bir nefes alın SP Flash Tool’ü açın.
==03.İndirme Yöneticisi’ni (DA) ve Wiko Fever SE V11’e ait scatter dosyanızı seçin (Wiko Fever SE V11 Casper VIA M1’de ki Anabant’ı direk algılayan tek ROM. Eğer direk V34’ü yüklerseniz MAUI Meta’da “No supported MODEM” diyecektir, kısacası IMEI’nizi restore edemeyeceksiniz).
==04.İndirme modunu “Download only” den “Format All + Download”a değiştirin ve Download’a tıklayın (Bu işlemin NVRAM’i dolayısı ile IMEI’yi sileceğini unutmayın ama maalesef SE V11’i yüklemenin tek yolu bu çünkü SE V11’de apedata diye extra bir bölüm var, bundan dolayı ROM Download only modunda yüklenemiyor.).
==05.Telefonunuzu bilgisayara kapalı halde bağlayın ve SP Flash Tool ROM’u EMMC çipine indirmeye başlayacaktır.
==06.Eğer indirme işlemi (İnternetten indirme değil, ROM’un telefona yüklenmesi :emoji_slight_smile: ) başarılı bir şekilde tamamlanırsa büyük yeşil bir tikin çıkması gerekir. Telefonu bilgisayardan çıkarın.
==07.Bundan sonra bu sefer Wiko Fever’in V34 ROM’unun scatter dosyasını seçin.
==08."Format all + download" olan indirme modunu "Firmware Upgrade" moduna değiştirin ve "Download"a tıklayın.
==09.Telefonu bilgisayarınıza yeniden kapalı biçimde bağlayın ve ve SP Flash Tool EMMC çipindeki ROM’u güncellemeye başlayacaktır.
==10.Eğer güncelleme başarılı bir şekilde tamamlanırsa büyük yeşil bir tikin çıkması gerekir.
==11.Şimdi IMEI’niz NVRAM’den silindi.Flashlama işlemi bittikten hemen sonra MAUI Meta yoluyla IMEI’nizi yeniden NVRAM’e yerleştirin.
==12.IMEI’nizi yeniden telefona yazmak için ilk önce bilgisayar ve telefon arasındaki kablo bağlantısını kesin.
==13.MAUI Meta’yı yönetici olarak açın,"Smart Phone"a tıklayın,"Reconnect"e tıklayıp telefonunuzu kapalı olarak bilgisayara bağlayın.
==14.Eğer bağlantı başarılı olursa MAUI Meta’da “Connected with target”, telefonda ise sol alt köşede “META Mode” der.
==15.Action menüsündeki “Change NVRAM database”yi tıklayın.Eğer uygulama "Tool can load NVRAM database from target" derse Yes’e tıklayın.Eğer bir dosya bulma penceresi açılırsa "BPLGUInfoCustomAppSrcP_MT6735_S00_MOLY_LR9_W1444_MD_LWTG_MP_V79_P4_1_lwg_n" dosyasını bulun.
==16.Sonra MAUI Meta’nın NVRAM databasesini yüklemesini bekleyin. NVRAM databasesi yüklendikten sonra, "IMEI download"a tıklayın.
==17.Açılan pencerede SIM_1’deki IMEI kutusuna IMEI numaranızın ilk 14 hanesini girin. Son hane Checksum kutusunda çıkacaktır.
==18."Download IMEI"ye tıklayarak yazmış olduğunuz IMEI numarasının NVRAM’e yazılmasını sağlayın. Eğer IMEI NVRAM’e yazıldıysa "Download IMEI successfully to target" diyecektir.
==19.”IMEI Download” penceresini kapatın ve "Disconnect"e tıklayarak programla telefon arasındaki bağlantıyı kesin. Daha sonra bilgisayarla telefon arasındaki bağlantıyı kesin.
==20.Telefonu açıp çıkan adımları tamamlayın.
==21.Ayarlar’a gidin,”Telefon hakkında”ya gelin,yapı numarasına 7 defa basıp Geliştirici Ayarları’nı açın,geriye gidip “Geliştirici ayarları”ndan “OEM kilidini açmaya izin ver” ile “USB hata ayıklamasını bağla”yı aktifleştirin.
==22.Telefonunuzu bilgisayara bağlayın,bilgisayarda yönetici haklarına sahip bir komut satırı açın, sonra platform-tools klasörüne “cd X:\platform-tools” komutuyla gidin, komut satırına daha sonra “adb devices” deyin, eğer telefonda USB hata ayıklamaya izin verin derse “Tamam” deyin. Eğer tamama geç basarsanız komut satırında “unauthorized” diyebilir ama endişelenmeyin, daha sonra komut satırında “adb reboot bootloader” deyip cihazı fastboot moduna alın.
==23.Eğer telefon fastboot moduna girdiyse sol altta “FASTBOOT Mode” diyecektir. Böyle diyorsa komut satırına “fastboot devices” deyip bağlantıyı gözden geçirin. Eğer seri numaranız çıkıpta yanında “device” diyorsa cihazınız fastboot’tadır. Emin olduktan sonra komut satırına “fastboot oem unlock” deyin. Telefonun kilidini açmak için Ses Yükseltme tuşuna basın. Eğer komut satırında OKAY diyorsa kilit açılmıştır.
==24.Telefonunuzu güç tuşuna uzun basarak kapatın.
==25.Daha sonra telefonunuzu açın. Bu esnada telefon 2 defa yeniden başlayacak. Çünkü telefondaki tüm kullanıcı verilerini silinmesi gerekiyor (Merak etmeyin sistem bölümü silinmeyecek :emoji_slight_smile: ). Telefon yeniden açıldığı zaman telefonun kurulumunu yeniden tamamlayın.
==26. Ayarlar’a gidin,”Telefon hakkında”ya gelin,yapı numarasına 7 defa basıp Geliştirici Ayarları’nı açın,geriye gidip “Geliştirici ayarları”ndan “OEM kilidini açmaya izin ver” ile “USB hata ayıklamasını bağla”yı aktifleştirin.
==27.Telefonunuzu bilgisayara bağlayın,bilgisayarda yönetici haklarına sahip bir komut satırı açın, sonra platform-tools klasörüne “cd X:\platform-tools” komutuyla gidin, komut satırına daha sonra “adb devices” deyin, eğer telefonda USB hata ayıklamaya izin verin derse “Tamam” deyin. Eğer tamama geç basarsanız komut satırında “unauthorized” diyebilir ama endişelenmeyin, daha sonra komut satırında “adb reboot bootloader” deyip cihazı fastboot moduna alın.
==28.Eğer telefon fastboot moduna girdiyse sol altta “FASTBOOT Mode” diyecektir. Böyle diyorsa komut satırına “fastboot devices” deyip bağlantıyı gözden geçirin. Eğer seri numaranız çıkıpta yanında “device” diyorsa cihazınız fastboot’tadır. Emin olduktan sonra komut satırına komut satırında “fastboot flash recovery recovery.img“ diyerek Marshmallow için TWRP’i telefona yükleyin.
==29.Telefonunuzu kapatıp recoverye girmek için ses açma ve güç tuşuna aynı anda basın.
==30.Recovery’e gelince Unmodified System Partition uyarısı gelirse çubuğu sağa kaydırarak sistem bölümünün değişikliğe uğrayabilmesini sağlayın.
==31.Daha sonra Wipe kısmına gelip tüm dahili depolamayı silin (Dalvik Cache,Cache,System,Data,Internal Storage)
==32.Daha sonra ana menüye gelip Reboot kısmına gelin. Burada Recovery’i seçin. No OS Installed diye bir uyarı gelirse çubuğu sağa kaydırın.
==33.Daha sonra Install’a basıp MIUI,Kernel Patcher,BT Deep Sleep Fix,Offline Charging Animation zip dosyalarını seçerek dosyaların ardarda yüklenmesini sağlayın.
==34.İşlem bittikten sonra ana menüdeki mount kısmına gelip systemi mountlayın (Zaten mount edilmişse es geçin.). Sonra Sound Fix zipinin içindeki system klasörünü kök dizinine kopyalayın.
==35.Daha sonra dalvik önbelleği ve önbelleği silip telefonu MIUI'ye yeniden başlatın.
==36.MIUI’nin kurulumunu tamamlayın.SIM kartınız bazen algılanmamış olabilir fakat endişelenmeyin. Telefonu recovery moda alın. Mount kısmından Nvdata'yı mountlayın. Advanced>File Explorer kısmından nvdata'ya girip içindeki dosyaları komple silin.
==37.Daha sonra telefonu yeniden başlatın ve MIUI'nin kurulumunu tamamlayın.
==38.Bundan sonrası size kalmış, isterseniz Xposed’i, isterseniz Busybox’u yükleyin :emoji_slight_smile: .

!!!NOT!!!:NVRAM silindiğinden dolayı Wi-Fi ağlarında uyarı amaçlı "NVRAM WARNING: Err = 0x10" diye extra bir ağ daha var. Wi-Fi'ye bağlanmada sorun olmadığından dolayı bunu es geçebilirsiniz :emoji_slight_smile:
 
Son düzenleme:

newbie1313

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
#7
Belki bir ara TWRP yedeği olarak yüklerim ama bu aralar internet yavaş. Belki hızlandığı bir zaman romu twrp backup olarak upload edebilirim :emoji_grinning:.
Çok iyi olur kardeşim, teşekkürler şimdiden :)
[doublepost=1537222831,1536914585][/doublepost]
Belki bir ara TWRP yedeği olarak yüklerim ama bu aralar internet yavaş. Belki hızlandığı bir zaman romu twrp backup olarak upload edebilirim :emoji_grinning:.
Hızlandı mı :emoji_joy:
 

Osman Kovan

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
#11
Mikrofon çalışmıyor. Ne yapabilirim?
Sound fix vermiştim. Sound fixi indirip system klasörünü SD karta kopyalayın. Daha sonra TWRP'ten system bölümünü mount edip sırasıyla Advanced ve File Explorer'a girin. File Explorer'dan external_sd'ye girip system klasörünü bulun. O klasöre girip sağ alt köşededeki tikli klasör simgesine basın. Daha sonra "Copy Folder" diyip / (root) klasörüne kopyalayın. Telefonu yeniden başlattığınızda sorun çözülücektir.
 

Osman Kovan

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
#13
Kardeşim rica etsem twrp backup olarak yükleme şansın var mı ?
Şimdi MIUI'yi yükledim. TWRP yedeğini alıp Drive'a yüklerim :D Unuttuğum için kusura bakma malum okul var bu işlere biraz ara verdim. Arada bir bakıyorum artık. Tatilde yine full telefon :D
[doublepost=1545759207,1545739650][/doublepost]
Kardeşim rica etsem twrp backup olarak yükleme şansın var mı ?
Konuyu bir kontrol et. TWRP yedek biçiminde de paylaştım :)
 

newbie1313

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
#14
Şimdi MIUI'yi yükledim. TWRP yedeğini alıp Drive'a yüklerim :emoji_grinning: Unuttuğum için kusura bakma malum okul var bu işlere biraz ara verdim. Arada bir bakıyorum artık. Tatilde yine full telefon :emoji_grinning:
[doublepost=1545759207,1545739650][/doublepost]
Konuyu bir kontrol et. TWRP yedek biçiminde de paylaştım :emoji_slight_smile:
Çok teşekkür ederim kardeşim :) Şimdi yapmam gereken sadece restore bölümünden bunu yüklemek mi ?
 

Osman Kovan

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
#17
Üst